Güneş’ in Aslan’ daki En Güçlü Günü: Lammas / Lughnasadh! (31 Temmuz-1 Ağustos)

Lammas Nedir?

Pagan bayramı Lughnasadh olarak da bilinen Lammas; Güneş ve dünyanın buluşmasında, yazın en sıcak günlerinde Kelt tanrılarını ve tanrıçalarını onurlandırmak için kutlanır. Astrolojik olarak, bu günde Güneş Aslan’da 15°’dir. Bu yüzden de enerjisi çok kuvvetlidir.

Lammas evliliği temsil ettiği için bu ayda doğurganlık, neşe ve danslar ile kutlanır. Paganlar bu ayda ekilen ilk tahılları toplamak amaçlı toplanır ve festivaller düzenleyip tanrı/çalarımızı onurlandırmak, şükretmek ve kutlamak için toplanırız. Ayrıca Lammas bayramı, hayatınıza yeni şeyler çekmek, yeni kararlar almak ve hayatınızı düzene sokmak için oldukça güzel bir zamandır. Bu bayram Ağustos Böceği ile Karınca hikayesine konu olmuştur.

İngiltere dışında bu festival; İsrail’de Shavout, Hindistan’da Onam, İskandinav’da Sif günü(Thor’ un eşi) olarak kutlanmaktadır.

Tarlalarda bereket hakimdir; ilk çıkan ekinler çürümeye geçerler. İrlanda’da Keltler ilk çürüme olmadan tarladan ekin toplamanın yıl boyunca uğursuzluk getireceğine inanır bu nedenle ilk çürüyen ürünü bekleyip ürün toplamaya öyle başlarlarmış.

Toprağa süt ve bal dökülerek Tanrıça onurlandırılırken; saman, buğday başağı, mısır püskülü gibi nesnelerden yapılan Tanrı figürleri tarlada dans ederken sallanır ve ritüel sonunda da dönüşüm için yakılır. Bunun nedeni ise, ruh tekrar doğup taze olarak bedenlenecektir.

Lammas Nasıl Kutlanır?

Lammas’ ı kutlamak için evinizi yaza göre dekore edebilirsiniz. Yaşam alanlarınıza, odanıza, mutfağınıza ve salonunuza yaz aylarını çağrıştıracak meyveler, çiçekler, taşlar, mısırlar yerleştirebilir; bitkiler dikip yediğiniz meyvelerin çekirdeklerini güzel niyetleriniz ile beraber toprağa gömebilirsiniz.

Lammas bayramı, tanrılarımızı onurlandırmak için buluşmalar düzenleyebiliriz. Yakınlar arasında müzik eşliğinde danslar edip, ritüeller düzenleyip; ekmekler, kekler ve bütün tahıl ürünlerini kullanarak yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca kendimizi düşündüğümüz gibi, bu sıcak aylarda sokak hayvanlarını da unutmamaya özen gösterelim. Daha sonrasında topluluk içinde, Güneş tanrı ve tanrıçasının bize sunduğu her şey için şükredip, onları onurlandırabilir; yaz aylarına özel yiyecekleri kullanarak  yemekler hazırlayabilir ve Ay’ ın batmasına yakın sofra kurabilirsiniz. Sofranızda mısır, karpuz, kavun, elma, biber, domates, yulaf, patlıcan veya mercimek ile yemekler hazırlayabilir.

Toplu değil de tek başınıza kutlamak istiyorsanız ritüellerinizi 31 Temmuz ile 1 Ağustos arası, Ay’ın batmasına yakın düzenleyebilirsiniz. Bu iki gün boyunca hayatınıza çekmek istediğiniz şeyleri bir kâğıda yazıp gömebilirsiniz. Tanrıları onurlandırmak için bebekleri sevebilir, çocuklar ile ilgilenebilirsiniz.

Temsil Eden Şeyler

Renkler: Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, beyaz, bronz, altın, kahverengi

Yiyecekler: Sebzeler, biber, patlıcan, enginar, fasulye, bamya, yaz meyveleri,  elma, üzüm, erik, çilek, vişne, karpuz, tahıllar, ekmek, yulaf, buğday, ay çekirdeği

Taşlar: Akik, jasper, güneş taşı, kalsit, karnelyan, aventurin(özellikle sarı aventurin), sitrin, shiva lingam taşı, malakit, sardoniks, kaplangözü, altın topaz, mıknatıs taşı(lodestone), obsidyen, yosunlu agat, peridot,

Çiçekler: Ayçiçeği/Günebakan, papatya, sardunya, petunya, yıldız çiçeği, fesleğen, elma çiçeği, karaçalı, yonca, altın başak, sarmaşık, kadife çiçeği, şakayık, haşhaş, gül, kuşburnu, biberiye, mine, funda çiçeği, süpürge otu.

Ağaçlar: Elma ve meşe

Tanrılar/Tanrıçalar: Lugh, Adonis, Demeter, Ceres, Dagon, Merkür, Vulcan, Neper(Mısır), Parvati(Hindistan)

Hayvanlar: Kurbağa, ayı, yılan, koyun, geyik, tavşan, karga, domuzlar, buzağı, horoz, somon

Altar Malzemeleri: Mısır püskülünden bebekler, güneşi temsil eden dekorlar(hiç olmazsa tarottan “Güneş” kartını koyun), arpa, mısır taneleri ya da koçanlı hali, ayçiçeği, tırpan/orak, su kabağı, elma, meşe yaprağı

Tütsü ve Yağları: Fesleğen, buhur, gül, biberiye, sandal ağacı, karanfil

Bu yazıyı, organizasyon üyelerimizden Ashiił ile ortak yazdık. Bu yazı için özellikle ona teşekkür ederiz. Lammas için özel ritüeller, yağlar, büyüler ve tarot açılımları için organizasyonumuzun Discord sunucusuna bekleriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.