Aşk, Güzellik ve Şehvetin tanrıçası | Afrodit’in Doğuşu | Afrodit ile deity work

Giriş

Yunan mitolojisinin aşk ve güzellik tanrıçası olarak bilinen Afrodit, ilk zamanların Işık İlahesi olarak bilinirdi. Işığın vurduğu yerde nasıl güzellikler ortaya çıkarsa, Afrodit’in de ayak bastığı yerlerde güller, çiçekler açardı. Yunan mitolojisinde Afrodit (Aphrodite) olarak bilinen tanrıça Etrüsk mitolojisindeki ismi Turan’ dır. Gigantlar arasındaki karşıtı Periboia’ dır. Roma mitolojisinde Venüs olarak bilinmekteydi. Yunan mitolojisinde olduğu gibi Roma’da da ön planda olan tanrıçalardan birisidir Afrodit. Doğumu ile başlayan ilginç hikayeleri, hayatı boyunca da devam eder. Kelime anlamı olarak eski Yunan kelimesi  “aphros” tan gelmektedir ve  doğum köpüğü anlamına gelir. Bu kelime doğum hikayesine de güzel bir şekilde uyar.

Aphrodite’  in (Venüs) Doğuşu

Doğumuyla ilgili iki efsane var. Kaos ile başlayan evrenin, tanrıların ve insanların yaratılış hikayesi. Gaia (Yer, toprak) ve oğullarından olan Uranos’ un birleşmesiyle titanlar doğmaya başladılar. 6 erkek, 6 dişi olmak üzere 12 titan doğdular. Bunu Kyklopslar gibi tek gözlü canlılar ve diğer devler takip etti.

Fakat bu sırada bu doğumlar sırasında Uranos, çocukları büyük bir tehdit olarak gördüğünden dolayı toprağın altına, yerin dibine sokuyordu. Ama anneleri Gaia bu duruma çok üzüldü ve itiraz etti ama sonucu değiştiremedi. Çocuklarından yardım istedi Uranos’u ortadan kaldırmak için ama buna sadece Kronos onay verdi. Gaia kendi yapmış olduğu çelikten tırpanı Kronos’a verdi. Gece Uranos uyuyunca Gaia oğlu Krons’u çağırdı ve Kronos kendisine verilen tırpanla Uranos’un kanının denize attı.

M.Ö. 8. yüzyılın önemli şairlerinden olan Hesiodos, Theogonia adlı eserindede bash etmişti.

Uranos’tan damlayan kanlardan Erinyes yani hiddet, Geants yani devler ve Meliades perileri doğdular. Denize atılan kanlı parçalar ise bir süre sonra denizde köpükler meydana getirmeye başlar. Bu köpüklerden doğan Afrodit bir deniz kabuğu içerisinde adeta kıymetli bir inci tanesi gibi Kıbrıs Adası’nda karaya çıkarttı. Tüm bunların yanında Homeros’un İlyada’ sına göre Afrodit, Zeus ve Dione’ nin kızıdır.

Aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit böylece doğmuş olur . Olimposta büyük tanrılar arasında yerini alır ve Olimposlu 12 tanrıdan biri olur.

Afrodit’e baktığımızda ise heykellerde ve tablolarda; güzellik, aşk ve şehveti ön plana çıkaracak şekilde betimlendiği söylenebilir. Özellikle sembolü sayılan güvercin, gül ve deniz kabuğu oldukça sık kullanılır.

Aphrodite Tapınağı – Aphrodisias Tapınağı – Aphrodisia

Tanrıça Afrodit’e adanmış birçok eski çağ kentinin ortak adı. Afrodisyas (ya da Afrodisias) adlı kentlerin en ünlüsü, Anadolu’nun güneybatısında;eski Karia bölgesinde. Günümüzde Aydın’ın Karacasu ilçesine bağlı Geyre mahallesinin bulunduğu yerdeydi. Arkeolojik kazılar başladıktan sonra Geyre taşınmıştır..

Venus, Venüs (Roma Mitolojisi)
Venus veya Venüs Roma Mitolojisinde başlangıçta üzüm bağlarının koruyucusu ve bitkilerin yeşermesinden sorumluyken zamanla aşk, güzellik, cinsellik ve bereket tanrıçasına dönüşen bir figür olup, Vulcan’ ın karısı, Mars’ın sevgilisi, Cupid’in anasıdır. Venüs’ün adı baharın gelişine atıf yapan İtalyanca venire (gelmek) kelimesiyle ilişkili olsa da MÖ 2. Yüzyıldan itibaren Yunan mitolojisindeki Aphrodite ile özdeşleştirilmiştir.

Deity Work çalışmaları basit gözükse de, ciddi irade ve bilinç isteyen çalışmalardır. Eğer yeni başlıyorsanız bu işe girişmeyin.

Afrodit ile Deity Work başlamadan önce..

Afrodit ile çalışmadan önce iyice araştırma yapılması gerekiyor ve Tanrıçayı tanımak. Tanrıça Afrodit veya bazılarının onu Tanrıça Venüs olarak bildiği, çalışmak için çok seçici bir tanrıdır. Afrodit, büyücülük ve çalışmanız içinde çok fazla dikkat ve sunağını korumayı gerektirir.

Afrodit’ i temsil eden şeylere bakalım.

Temsili Semboller: Gül, İnci, Okyanus, Deniz kabuğu, Güvercin, Serçe, Ayna, İnci ve Kuğu, elma, arılar

Renk: Kırmızı, pembe, deniz köpüğü yeşili, açık mavi

Hayvanlar: Güvercinler, kazlar, kuğular, serçeler, kabuklu deniz hayvanları, tavşanlar, arılar ve yunuslar.

Element: Su.

Bitkiler: Gül, elma, marul, mersin, nar, ıhlamur ve anemon çiçekleri.

Tütsü ve esans yağ olarak: Gül, mür,vanilya yasemin, tarçın, zencefil

Taşlar: İnciler, pembe kuvars, akuamarin, yeşim, rubellit, morganit, elmas, safir, zümrüt ve granat.

Parfümler/kokular: Gül, okyanus, mersin, mür, elma, vanilya ve mine çiçeği, çilek

Tarot kartları: Aşıklar ve kupa takımı.

Numara: 6

Gezegen: Venüs

Haftanın Günü: Cuma

Zaman: Yaz Gündönüm; eski adanmışlar günü çiçek çelenkleriyle küçük oyuncak tekneleri süsleyerek, ardından onları Afrodit için vererek denize gönderilir.

Mum olarak: Kırmızı, mavi ve pembe rengini kullanabilirsiniz. (Ayrıca Esoteric guide shopta Afrodit için adak mumu da mevcut)

Yerler: •Afrodit’in en kutsal yeri Kıbrıstır. İlk karaya çıktığı yer olarak bilinen Afrodit Kayası, Kıbrıs’ ın güneybatı kıyısındaki Eski Baf’ ın yakınında duruyor.

•İyonya’ nın Cythera adası: Burası, babasının kopmuş cinsel organlarının suya çarptığı ve dolayısıyla gebe kaldığı en yakın karadır. Truva Savaşı’ndan sonra, ölümlü oğlu Aeneas, ona burada bir tapınak inşa etti.

• Korint, bir zamanlar Yunan anakarasındaki baş mabedi.

• Sicilya’daki Ericedeki büyük tapınağı şimdi Custonaci’ nin Kara Madonna’sının evidir.

Tapınaklar/sunaklar: Sunağının güzel olması çok önemlidir. Okyanus motifleri, çiçekler, yeşillikler ve niteliklerinin ve kutsal yaratıklarının temsilleriyle süsleyin. Alternatif olarak, onun onuruna, bir dış mekan tapınağı, Dünya’ da bir sunak haline gelen bir bahçe yaratın. (Bir zamanlar Atina’ da kutsal botanik bahçeleri vardı.)

Altarın güzel gözükmesi de önemli. Yeşillikler, çiçekler ve okyanusa dair motifler kullanarak süsleyebilirsiniz.

Teklifler: Buhur ve mür kokusuyla Afrodit’i çağırın. Diğer favori teklifleri parfüm, gül, mersin, bal ve şarap bulunur. Eski tapanlar üçgen şeklinde ballı kekler sunarlardı. Bir Yunan tatlı şarabı olan Commandaria, festivallerinde geleneksel olarak servis edilirdi. Ben şahsen ona gerçekten tatlı olan ve bana onu hatırlatan çilekli tütdü sunuyorum.

Öznitellikler:
Deniz tarağı ve deniz kabukları, deniz anemon, balık ağı; Afrodit, karşı konulmaz bir aşk mıknatısı görevi gören sihirli bir kemere sahiptir: cömerttir ve görselleştirme ve rüyalar yoluyla erişilen bu kuşağı, romantizm ve erotik sırları paylaşacaktır.

Güller: Gülle ilgili her şey. Güller, Afrodit’in kutsal bitkilerinden biridir ve eminim ki onu çok takdir edecektir.

Elmalar: Özellikle sarı/altın renkli olanlar.

Takı: Ona bir parça mücevher verin ve takmadığınız zamanlarda sunağınızda saklayın.

Sanat: Onun için yaptığınız her türlü sanat. Bir hikaye, şiir, heykeller, çizimler, her şey! Ve onun güzel Tanrıçamız için kesinlikle mükemmel olduğu konusunda telaşa kapılma, onu sevecek ve ne olursa olsun mükemmel olduğunu düşünecek çünkü onu sen yaptın ve O’ nun için yaptın.

Deniz Kabukları: Özellikle deniz tarağı ve deniz kulağı kabukları. Sunağınızı onlarla süsleyin. Onun için sunağınızda sunu kasesi olarak bir tarak kabuğu bile kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı: Yunan kültüründe zeytin ağacı çok önemliydi ve zeytinin yanı sıra dalları da sık sık adak olarak verilirdi.

Bir mektup: Oldukça basit! Sadece ona bir mektup yaz! Ona istediğini söyleyebilirsin!

Öznitellikler: Deniz tarağı ve deniz kabukları, deniz anemon, balık ağı. Cömerttir ve görselleştirme ve rüyalar yoluyla erişilen bu kuşağı, romantizm ve erotik sırları paylaşacaktır.

Afrodit’in Öfkesi: Bu güzel tanrıçanın öfkesi ise korkunç olarak nitelendirilir. Tanrıça ona tapmaktan vazgeçen; Şafak tanrıçası Eos, Theseus’ un eşi Phaedra ve Minos’un eşi Pasiphae’ ya belalı aşklar vermiştir. Kendisine yeterince tapmayan Lemnos kadınlarına ise kocalarının bile dayanamadığı bir koku verir.

Bal, Tatlılar (özellikle çikolata); Sevdiğiniz bir makyaj malzemesi, Şarap, Parf Tanrıçanın en önemli kült merkezileri Kıbrıs ve Kythea olmasına karşın, Karia’da yeralan Korinth’ de kadınlar onun uğruna fahişelik yapıyor, Yunanistan’ın pek çok yerinde her yıl Adonia, Anagogia, Aphrodisia, Katagogia adlı festivaller Aphrodite onuruna düzenleniyordu. Antik Çağ’ın en ünlü Aphrodite heykeli MÖ 350’de Praxiteles tarafından Knidos’ta yapılmış oldu.

Aphrodite’in ad ve lakapları
Aphrodite’in pek çok takma adı olup, bunlardan öne çıkanlar Afrodit Acrae (yükseklik); Doritis (cömert), Epistrophia (erkeklere aşk için bakan), Euploia (adil yolculuk), Limenia (liman), Pontia (derin deniz), Area (savaşçı), Afrodit Migonitis (üniter), Afrodit Nymphaea (gelin), Afrodit Melaenis (siyah), Skotia (karanlık olan), Androphonos (insan avcısı), Epitymbria (mezarlardan), Pandemos (hepsine ortak), Afrodit Urania (cennet), Pasiphae (parıldayan), Asteria (parlak), Apostrophia (reddeden) ve Afrodit Morpho’ydu (düzgün).

APHRODİTE’İN KUŞAĞI [Yunan Mitolojisi] Aphrodite’ in istediği kişiyi kendine âşık etmek amacıyla kullandığı sihirli kuşağının adı olup, tanrıçanın sık sık kadınlara ödünç verdiği bu kuşak tanrı ve insanlarda cinsel isteğe sebep olmaktaydı. Aphrodite bir keresinde kuşağı Hera’ ya vererek Zeus’ u meşgul etmesini sağlamış.

O her zaman sabırlı bir ruh değildir. Sizi seviyorsa ve iyilik gösteriyorsa, sizden tutarlı bir ilgi ve hediyeler sunmanız beklenir.

Afrodit için dua

Ey denizden güzel doğan, Afrodit’i seven zarif Tanrıça, duamı duy.

Hayatımı ışık ve sevgiyle dolduruyorsun ve bana güzel ve güçlü hissetmek için ihtiyacım olan özgüveni veriyorsun.

Sonsuza kadar güzellik ve zarafetle.

Güzelliği yelkenim ve Sevgiyi pusulam olarak tutsam kalbimin sularda gezinmesine izin vermemde bana yardım etmeni istiyorum.

Sular çalkalandığında ve bir fırtına denizleri aştığında, Sevginin benimle kalmasına yardım et.

Kendimi sevmeyi ve her gün Sevgiyle yürümeyi öğrenirken sabırlı rehberliğinize değer veriyorum.

Kalbim senin ve onu sana açıyorum, çünkü Sevgin iyileşdirecek ve rehberlik edecek.

Bu rehber sadece Deity Work ve invokasyon işlemlerini bilenler için rehber niteliğinde hazırlanmıştır. Dikkatli çalışılması gereken bir tanrıçadır. Onun dışında; herhangi bir tanrıçayı, tanrıyı, meleği ya da demon’ u çağırmanız çok tehlikeli sonuçlar açabilir. Bu yüzden iyice bilgi edinmeden Deity Work ve invokasyon işlemleri yapmayın.

3 thoughts on “Aşk, Güzellik ve Şehvetin tanrıçası | Afrodit’in Doğuşu | Afrodit ile deity work

  1. Rei says:

    Afrodite tapmadan sadece ona güzel dileklerde bulunmak istiyorum. Bana güzellik vermesini dilemek istiyorum. Ona güzel sözler söyleyip onun için kek yapmayı ve ona takılar verip mektuplar yazmak istiyorum.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.