Ölümün Tanrıçası ve Ölülerin Muhafızı Morrigan

Lebor Gabála Érenn’de Morrígan,Tarnıça Danu’nun halkı olarak bilinen Tuatha Dé Danann’ın bir üyesi olarak adlandırılır.Annesi Ernmas ve eşi Dagda Olarak bilinir. Kılıç ve mızrakla resmedilir.Tuatha Dé Danann’ın İrlanda’ya gelişi, Firbolg ve Fomorion’un doğaüstü ırkları da dahil olmak üzere, adanın daha önceki yerleşimci grupları tarafından direnişle karşılandı. Tuatha Dé, kendilerini Firbolg ile hızla savaşta buldu ve bu iki şiddetli savaşla sonuçlandı.

Cath Maige Tuired

İki Moytura Savaşı veya Cath Maige Tuired yaşandı. Moytura’ nın Birinci Savaşı’nda, Morrígan ve kız kardeşleri savaşa büyüler yaparak yardım ettiler:

İşte o zaman Badb, Macha ve Morrígan büyücülük yağmurları,yoğun sis bulutları ve şiddetli bir ateş yağmuru gönderdiler, savaşçıların başlarına havadan bir kırmızı kan yağdı. Sonunda, Tuatha Dé galip geldi ve İrlanda’da bir dayanak noktası oluşturdu.Ancak ufukta daha fazla çatışma vardı. Fomorionlar, İkinci Moytura Savaşı’nda yenmenin daha zor olduğunu kanıtladı. Tuatha Dé, Fomorionlara karşı savaşa hazırlanırken, Dagda karısı Morrígan’ı kehanet için arıyordu.

 Onu bir nehrin kıyısında buldu, orada ilişkiye girdiler.Bu ilişki Samhain gecesi gerçekleşti.Bu ilişkiden aşağıda yer alan Samhain Ve Morrigan adlı kısımda bahsedeceğim.Bitirdiklerinde, Morrígan, Tuatha Dé Danann’ın savaşı gerçekten kazanacağını, ancak zaferlerinin büyük kan dökülmesi pahasına geleceği kehanetinde bulundu.

Savaş gününde tanrılar toplandı ve Fomorion ordularıyla savaşmak için hazırlandı. Morrígan’ın savaşa hangi becerileri kazandıracağı sorulduğunda, Morrígan, “Takip edeceğim ve avlayacağım.” diye yanıtladı. Fomorionlar ondan kaçtı ve denizde can verdi.

Morrigan ölümün kendisi değildir, o ölümün koruyucusu,getiricisi,doğumun,yıkımın,şehvetin,kaderin,savaşın ve İrlanda’nın egemenliğinin tanrıçasıdır.

Şuna dikkat edin: kargalar insanları öldürmezler, yerler ve bedenleri dönüştürürler. O bir şekil değiştiricidir ve kargaya dönüşmeyi tercih ettiği bilinmektedir.Bazen düşmanlar,onun olduğu ordunun korkulu ve büyülü görünümünden dolayı kaçmıştır. İrlanda’da Morrigu (Morrigan’ın diğer adı) ve Badbs birbirine karışır ve her ikisi de bir cadının özelliklerini alabilir. Bu, Tanrıça’nın yaşlılık yönüdür. Tanrıça Morrigan “Üçlü Tanrıça” olarak da bilinir. Bazen iki kız kardeşinin (Badb ve Macha) yanında görünür.

Öncelikle savaş tanrıçası olarak bilinir. 1870 tarihli ‘Antik İrlanda Savaş Tanrıçası’ adlı bir kitapta Morrigan’ın, savaşın sonucunu etkilediği ve savaşçıların ölümünü tahmin edebildiği anlatılıyor.

Efsaneye göre, onlara mesajı bir karga olarak göründükten sonra (genellikle kuzgunla karıştırılır)savaş sırasında tepeden uçtuktan sonra iletmiştir. Görünüşünün ya savaşanları korkutacağı ya da hayatları için savaşmaları için onlara ilham vereceği söyleniyor.

Diğer İsimleri

 • Keltik Ölüm Tanrıçası
 • Morrígu
 • Morrighan
 • Morrigan
 • Üçlü’nün Kraliçesi
 • Mor Riogan

Morrígan Ve Cuchulainn

Tanrıça Morrigan ilk kez Cu Chulainn ile Ulster eyaletini,Kraliçe Maeve ve ordusundan korurken karşılaştı. Hikaye, Morrigan’ın Cuchulainn’e aşık olduğunu ve savaşa girmeden bir gün önce onu baştan çıkarmaya çalıştığını, ancak bir nedenden ötürü Tanrıçaların muazzam güzelliğine rağmen hayır dediğini anlatıyor. Ve sonra,aralarında güçlü bir savaş başladı.

Öfkeli Tanrıça yılan balığına dönüşmek için şekil değiştirme yeteneğini kullandı. Bu onun bir fiyorttan geçerken Cu Chulainn’e yüzmesine ve onu tökezletmesine yardımcı oldu. Cu Chulainn yılanbalığına yumruk attı ve geçici de olsa onu incitmeyi başardı. Morrigan daha sonra kendisini büyük bir kurda dönüştürdü. Kurt bir sığır sürüsüne koştu ve onları Cu Chulainn’e sürdü. Cu Chulainn bir sapanı zamanında almayı başardı ve onu Tanrıçanın gözüne bir taş atmak için kullandı. Tanrıça, bu sefer bir inek görünümü alarak yeniden hızla dönüştü. İnek sürüdeki diğerlerini kızdırdı ve onları Cu Chulainn’e doğru koşturmayı başardı.

Ancak,Cu Chulainn inek sürüsünden kaçmayı başardı ve Tanrıça Morrigan’a bacağını kıran bir taşla vurdu ve onu yenilgiyi kabul etmeye zorladı. Cu Chullain, savaşı kazandıktan sonra üssüne geri döndü. Yolda küçük bir tabureye oturmuş inek sağan yaşlı bir bayanla karşılaştı. Cu Chullain savaştan yorgun düşmüştü ve yeterince dikkati yerinde değildi.Öyle olsaydı, bu kadının bir gözünün kör olduğunu ve bacağının yakın zamanda yaralandığını fark ederdi. İçinde bulunduğu tehlikeyi sezmeyen Cu Chullain yaşlı kadınla konuşmak için durdu. Görünüşe göre arkadaşlığına müteşekkir olan yaşlı kadın ona bir bardak süt ikram etti. İçkisini bitirdikten sonra kadını kutsadı, bunu yaptığında yaşlı kadını tüm yaralarından iyileştirdiğini ve Tanrıçayı tam gücüne kavuşturduğunu fark etmeden kadını kutsadı. Ancak Morrigan, Cu Chullain’i savaşa sokmaya çalışmadı – o zaten onu alt etmiş ve onu iyileştirmesi için kandırmıştı.

Karga ve Cuchulainn’in Ölümü

Tanrıça Morrigan ve Cu Chulainn, büyük savaşçının ölümünden önce bir kez daha karşılaştılar. Cu Chulainn başka bir büyük savaşa giderken kanla kaplı savaş zırhını temizleyen bir kadınla karşılaştı. Bu, savaşa girmeden önce karşılaşılması gereken çok kötü bir alamet olarak görülüyordu. Cuchulainn kadını geçti ve düşmanıyla yüzleşmeye devam etti.

Bu savaş sırasında ölümcül şekilde yaralandı. Son enerjisiyle, yakındaki diğer düşmanları korkutmak ve ayakta ölebilme amacıyla kendisini yakındaki bir kayaya dik bir şekilde bağlamak için sağlam bir sicim kullandı. Sonra omzuna bir karga kondu ve nihayet uykuya daldı.Bu karga ise Morrigan’dı.

KEDİLER MAĞARASI

Kediler Mağarası, Rathcroghan’daki ve gerçekten de ortaçağ İrlanda’sındaki en ünlü yerlerden biridir. Mağara, İrlanda folkloru ve mitolojisinde Morrigan’ın, büyük Mor Riogan’ın veya Tuatha de Danann’ın Savaş Tanrıçası’nın evi olarak kutlanır. Mağara, daha sonra Hıristiyan Cehennemi olarak bilinen Öteki Dünya’ya iyi bilinen bir giriş olarak kabul edilmeye başlanmıştır.

Yerel folklorda mağara, County Sligo’daki Kesh Corran Mağaraları ile bağlantılıdır. Yerel bir hikaye, asi bir buzağıyı yakalamaya çalışan bir kadını anlatır. Kediler  Mağaraya daldığında canavarı kuyruğundan yakaladı ve Yeraltı Dünyası boyunca oraya buraya sürüklendi, ancak üç gün sonra kuzeydeki Kesh Corran Mağaralarından çıktığı söylenir.

SAMHAIN VE MORRIGAN

Samhain, 31 Ekim’den 2 Kasım’a kadar zamansız(düzenin dışı) bir zamandı. Kelt toplumu,yüksek düzeyde yapılandırılmış ve örgütlüydü herkes yerini biliyordu. Ancak bu düzenin rahat olmasını sağlamak için Keltler, düzenin ve yapının ortadan kaldırıldığı, kaosun hüküm sürebileceği bir zamanın olması gerektiğini biliyorlardı. Ve Samhain böyle bir zamandı. Bu festivalin üç günü için zaman kaldırıldı ve insanlar çılgınca şeyler yaptı – erkekler kadın, kadınlar da erkek gibi giyindi. Çiftçilerin kapıları açılıp hendeklere bırakıldı, insanların atları farklı tarlalara taşındı ve çocuklar, bugün hala bulduğumuz şekilde,yemek ve ikramlar için komşuların kapılarını çalarlardı. Ancak bu bariz çılgınlığın arkasında daha derin bir anlam yatmaktadır.

Druidler bu üç günün özel bir niteliği olduğunu biliyorlardı. Bu dünya ile Atalar Dünyası arasındaki perde bu gecelerde aralanır ve hazırlıklı olanlar için ‘öteki tarafa’ güvenlik içinde yolculuklar yapılabilirdi. Bu nedenle Druid ayinleri, korku kaynağı olarak değil, rehberlik ve ilham kaynağı olarak görülen vefat edenlerin ruhlarıyla temas kurmakla ilgiliydi. Gökyüzünde hiçbir ayın görülemediği zaman olan karanlık ay, bu sefer hüküm süren ayın evresiydi.

Ölüler, ölüler olarak değil, kabilenin kök bilgeliğini elinde tutan sevdiklerinin ve koruyucuların yaşayan ruhları olarak onurlandırılır ve ziyafet verilirdi. Karanlık Ay Tanrıçası Morrigan Samhain sırasında bir nehirin üzerinde iki ayağı da kıyılarda olacak şekilde durur.Bu  büyük ayinin sembolize edilmiş halidir. Sembolize edilen büyük ayin ise Tanrı Dagda ile kutsal bir birleşim ritüelidir.

Tanrıça Morrigan’la Deitywork’e Başlamadan Önce

O sizin içinizdeki savaşçı parçayı dışarı çıkarmak isteyecektir.Şekil değiştirici olması size korkulu rüyalarla,paranoyalarla,izlenme hissiyle bir işaret sağlayabilir.Tabi bunun yanında yukarıdaki mitlerinde bulunan hayvanlar da size bir işaret olarak gelebilir.Morrigan farklı olanı sever,sizde ilginç bulabileceği şeylere sahip olmaya çalışın.

Nasıl Görünebilir?

 • Güzel Bir Kadın
 • Cadı
 • Karga Veya Kuzgun
 • Geyik
 • Kırmızı Kulaklı Beyaz Bir Düve
 • Uzun Siyah Bir Yılan Balığı

İlişkili Olduğu Burç: Koç

Gezegen: Plüton

Ay Evreleri: Yeni Ay Ve Azalan Ay

Renkler: Kırmızı Ve Siyah

Ağaçlar: Titrek Kavak,Kiraz,Ardıç,Meşe,Akasya,Söğüt

Bitkiler: Hanımeli,hint otu,sazlık

Kristaller: Kırmızı Akik,Kantaşı,Obsidyen,Oniks,Yakut

Metaller: Demir Ve Çelik

Kuşlar: Karga,Kuzgun Ve Turna

Hayvanlar: Köpekler(Özellikle Siyah),At,Sığır,Kurt

Gün: Cumartesi

Yapılabilecek Çalışmalar: Defetme, Cesaret, Yanıltma, Savunma, Kehanet, Korunma, Yıkım, Gücü arttırma, Korkuyu yenme veya yönlendirme, Lanet çalışmaları, İkna, Rüyalar, İntikam

Element: Hava

Tarot Kartları: Kılıç Kraliçesi,Ölüm,Araba

1 thought on “Ölümün Tanrıçası ve Ölülerin Muhafızı Morrigan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.