Gölge Çalışması Nedir? / Shadow Work Tüm Detayları

Gölge Nedir?

Gölgeniz, uzaklaştırmaya veya görmezden gelmeye çalıştığınız parçanızdır. İyi ya da kötü olarak adlandırılamaz ancak kabul etmediğiniz bir parçanızdır. Çocukken kabul görmek için belirli bir şekilde davranmamız gerektiğini öğreniriz. Bu nedenle, o kalıba uymayan tüm parçalarımızı bir kenara iteriz. Yetişkinler olarak kendimizin bu yönlerini tekrar kucaklama ve bütün olma seçeneğine sahibiz.

Çocukken dünyayı siyah beyaz görürüz. “İyi” olmak için bir şekilde davranmamız gerekiyorsa, tersi “kötü” olur ve bastırılması gerekir. Diyelim ki sessizliğe değer veren bir evde büyüdünüz; gürültülü olmak “kötü” olarak kabul edilmiş olabilir. Bu, sizi yetiştirenlerin kurduğu sinsi bir plan değil, sadece bir gürültü seviyesi tercihi, ancak sonuç, bir yetişkin olarak fikirlerinizi dile getirmekte ve bir ortamda öne çıkmakta zorlanmanız olabilir.

Biz de yetişkinler olarak gölge oluşturabiliriz ama tam olarak oluşmuş bir yetişkin beyni, bir gölge oluşturduğumuzu daha kolay fark eder. Bu parçalara hala erişilmesi ve geri alınması gerekir, ancak çocukken oluşan gölgelere erişmek daha zordur.

Ya Gölgemize Erişemezsek?

Çoğu zaman kendimizin önemli kısımlarını kaybederiz ve bu kısımlar dikkat çekmek için harekete geçebilir. Ortada bir şey yokken bir öfke patlaması veya ağlama krizi yaşadınız mı? Bu genellikle dikkatinizi çekmeye çalışan gölgenizdir.

Gölgenize erişmek korkutucu gelebilir ama unutmayın, o zaten sizin bir parçanızdır ve genellikle tüm psişenizin destekleyici bir parçası olarak size yeniden katılmak için iyileşmesi gereken bir parçadır. Olmak istediğimiz yetişkin olacaksak, gölgeye ulaşmak önemli bir süreçtir.

Kim olduğumuzu seçmek istiyoruz, başkası tarafından dikte ettirilmeyi değil. Genellikle gölge yönlerimiz, sarılmaya ihtiyacı olan korkmuş çocuklardır. Büyümemize yardımcı olmaya çalıştıkları için takdir edilmeleri gerekiyor ve ortaya çıkabileceklerini, duyulacaklarını ve destekleneceklerini bilmeleri gerekiyor. Siz kabul etseniz de etmeseniz de gölge başını kaldıracaktır. Kollarınızı gölgenize koyup anladığınızı söylemeyi mi yoksa periyodik olarak vücudunuzu ele geçirmesini mi yoksa yeteneklerinizin bazı bölümlerine erişmenizi engellemesini mi tercih edersiniz? Gölgenizden korkmayın, o sizsiniz.

Eski Yunanlılar, ruhun tüm kısımlarını onurlandırma amacı güttüler. Onlar için ruhun her bir parçasına özerk tanrı ve tanrıçalar olarak tapılıyordu. Yunanlılar, görmezden geldiğiniz bir tanrı veya tanrıçanın size sırtını dönüp sizi yok ettiğini düşünüyorlardı. İçimizde reddettiğimiz her parça bize karşı döner. Kişisel gölge, bu reddedilen parçaların bir koleksiyonunu temsil eder.

Gölge çalışması, Carl Jung tarafından icat edilen içe dönük psikolojik bir kavramdır. Jung’un düşüncesi, tam benliğimizi kabul etmek için gölgelerimizi de benliğimizle tam olarak bütünleştirmemiz gerektiğiydi. Gölge, bireyin kendisi hakkında kabul etmeyi reddettiği her şeyi kişileştirir. Bunlar; sahip olduğumuz olumsuz alışkanlıklar, kendimizde sevmediğimiz şeyler, başkalarına göstermekten hoşlanmadığımız şeyler şeklinde örneklendirilebilir.

Gölge çalışması yapmak için, spiritüel bir yaşam tarzına sahip olmak gerekmez. Aksine bu tarz çalışmaları herkes yapabilir. Tabiki manevi bir yolda yürüyen insanların gölge çalışmalarından alacağı verim ve derinlik çok daha fazla olacaktır. Gölge çalışması doğası gereği manevi veya büyülü bir kavram değildir, bu nedenle manevi olması veya enerji uygulaması gerekli değildir.

Aynı zamanda gölge çalışması yapmak herkese uygun bir şey DEĞİLDİR!

Şiddetli travma geçirmiş veya zihinsel sağlık sorunları olan bir kişiyseniz, lütfen kendi başınıza gölge çalışması yapmaktan kaçının. Gölge çalışması her zaman güvenli bir ortamda yapılmalı ve bazıları için sadece bir terapistin huzurunda yapılmalıdır. İnternetteki biri ruhani olmak veya spiritüel çalışma yapmak için gölge çalışması yapmanız gerektiğini söylüyor diye akıl sağlığınızı riske atmayın. Bu konuda bilinçli bir karar verilmesi gerekir.

Gölge çalışmasına başlamadan önce nelere dikkat etmelisiniz?

Şimdi, gölge çalışmasına gelince, başlamadan önce kendinize sormanız gereken iki soru var.


1.Neden gölge çalışması yapmak istiyorsun?
2.Gölge çalışması yaparak hangi sonuçları elde etmeyi hedefliyorsun?

Gölge çalışması yapmaya çalışmadan önce bu soruları düşünmenizi istiyorum. İnsanların önce düşünmeden gölge çalışması yapmaya başladıklarını ve sonuç olarak birçok insanın bu süreçte kaybolduğunu gözlemliyorum.

Gölgenizin kendini nasıl ifade ettiğini belirlemek

Gölge herkes için karmaşık bir şeydir ve kendini birçok şekilde ifade edebilir. Bir bireyin gölgesinin her zaman birden fazla yönü olacaktır, bu nedenle her bir yönü tek tek ele almaya çalışın.

Örneğin, x kişisi, gölgesini şu şekilde tanımlıyor:

”Gölgem kendini birkaç şekilde ifade eder. Öfke ve güvensizlik iki yoldur. Farklı kökenleri var ve farklı şeyler tarafından tetikleniyorlar, bu yüzden onlara farklı şekilde hitap ediyorum.”

Bir günlük edinin. İnsanlardan sakladığınız şeyleri, sahip olduğunuz olumsuz alışkanlıkları, mücadele ettiğiniz şeyleri bir düşünün… Bunları yazın. Hangilerinin ilişkili olduğunu ve hangilerinin olmadığını görün. Bunların hiçbirinden tam olarak emin değilseniz, arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize sizin hakkınızda hangi olumsuz alışkanlıkları fark ettiklerini sorun. Bunları yapmak, neyin ele alınması gerektiği konusunda daha iyi bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

Kehanet kullanıyorsanız veya kullanan birini tanıyorsanız, gölgenizin en çok hangi yönünün ele alınması gerektiğini belirlemenize yardımcı olması için kehaneti kullanabilirsiniz. Basit bir soru sormak “Gölgem kendini nasıl ifade ediyor?” emin değilseniz size yardımcı olabilir. Bu tarz açılımları lütfen maneviyatı güçlü olan insanlara yaptırın. Aksi takdirde yanlış tespitlerle zaman kaybedebilir ve gölge çalışmalarınızı çok daha zorlaştırabilirsiniz. Bu tarz açılımlar fiziksel hayata yönelik (örn: genel olarak insanların fiziksel hayatı hakkında tarot bakan kimseler) tarafından yapılmamalıdır.

Günlük tutmak, gölge çalışması yapmanın en yaygın yoludur. Düzenli olarak günlük tutarak, kendinizle baş başa kalmak ve istemlere dayalı olarak düşünmek için zaman ayırıyorsunuz. Bazı istemler, geçmişinizi ve travmalarınızı diğerlerinden daha fazla araştırmanıza neden olabilir, bu nedenle herhangi bir günlük istemlerini denemeden önce bunun farkında olun. Şahsen, haftada bir günlük istemi yapmayı öneriyorum. Mümkünse haftanın bir gününü gölge çalışması yapmaya ayırın.

Terapi, size yardımcı olacak bir profesyonel ile güvenli bir ortamda gölge çalışmalarının yapılabileceği yerdir. Ödeyebiliyorsanız, lütfen güvenebileceğiniz bir terapist aramayı düşünün. Terapiye giderek, sizi rahatlatabilecek ve neler olup bittiği hakkında sizinle konuşabilecek bir profesyonelle zor konular hakkında konuşabilirsiniz.

Aktif olarak alışkanlıklarınızı ve davranışlarınızı değiştirmeye çalışın. Daha bilinçli olmaya çalışın. Kendiniz ve başkaları için toksik olduğunu bildiğiniz şeyleri tekrar etmekten kaçının. Öfke, üzüntü, incinme ve suçluluk gibi duyguları hissetmek ve işlemek için kendinize izin verin; ama sözlerinizi ve eylemlerinizi kontrol etmelerine izin vermeyin. Aktif olarak değişiklik yapmaya başladığınızda, diğerleri de bunu fark edecek. Zaman alacak, evet, bu yüzden hemen sonuç beklemeyin.

Duygularınızı işlemek için kendinize izin verin.

Gölge çalışması, ağır duyguları yüzeye çıkarma eğilimindedir. Onları gömmeye çalışmayın. Öfkeyi, üzüntüyü, incinmeyi ve suçluluğu hissetmenize izin verin. Bu duyguları işleyin. Ağlayın, onlar hakkında yazın, terapistinizle konuşun… Sadece onları gömmeyin. Kendinize bu duyguları hissetmek ve işlemek için izin vermek önemlidir.

Biraz öz bakım yapın.

Bazen gölge çalışması zordur, bu yüzden lütfen kendinizi ihmal etmeyin. Güzel bir köpük banyosu veya ılık bir duş alın. En sevdiğiniz çayı veya kahveyi için. Lezzetli bir atıştırmalık yiyin. Sizi iyi hissettiren bir film izleyin. Cilt bakım rutininizi yapın. Kendinizi iyi hissettirecek bir şeyler bulun.

Gölge Çalışması Yapmanın Yararları

Gölge çalışmaları günümüzde hak ettiği popülerlikte değil. Çünkü kusurlarına, zayıflıklarına, bencilliklerine, pisliklerine, nefretine vb. sahip olmaktan kim zevk alır? Güçlü yönlerimize odaklanmak daha keyifli ve kolaydır. Ancak gölgeyi keşfetmek bize büyüme ve gelişme için muazzam fırsatlar sunar. Gölge çalışmasından kaynaklanan beş faydaya bakalım:

1) Gelişmiş İlişkiler: Gölgenizi bütünleştirip karanlık yarınızla uzlaştıkça, kendinizi daha net görürsünüz. Daha topraklanmış, insan ve bütün olursunuz. Kendi karanlık taraflarınızı kabul edebildiğinizde, diğerlerindeki gölgeyi kabul etmek daha kolaydır. Sonuç olarak, diğer insanların davranışları sizi o kadar kolay tetikleyemez. Ayrıca başkalarıyla iletişim kurmak daha kolay hale gelir. Eşiniz, aile üyeleriniz, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla ilişkilerinizde bir gelişme olduğunu fark edebilirsiniz.

2) Daha Net Algı: Başkalarını ve kendinizi olduğunuz gibi gördüğünüzde, bakabileceğiniz daha temiz bir dünya görüşüne sahip olacaksınız. Gölgenizle bütünleşirken, gerçek benliğinize yaklaşırsınız, bu da size kim olduğunuza dair daha gerçekçi bir değerlendirme sağlar. Kendinizi çok büyük (şişirilmiş) veya çok küçük (sönük) olarak algılamayacaksınız. Kendinizin farkında olduğunuzda, çevrenizi daha doğru bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Başkalarını görecek ve durumları daha fazla netlik, şefkat ve anlayışla değerlendireceksiniz.

3)Gelişmiş Enerji ve Fiziksel Sağlık: Zihinsel bastırma fiziksel ağrı ve hastalığa yol açabilir. John Sarno, binlerce kronik sırt ağrısı çeken hastayı bilinçaltlarındaki bastırılmış öfkeyi kabul ettirerek iyileştirdi. Gölgenizle çalışırken, kendinizi korumak için bilinçsizce yatırım yaptığınız muazzam bir enerji deposunu serbest bırakırsınız. Bu fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığınızı iyileştirebilir. Size içsel güç ve daha büyük bir denge duygusu getirebilir, sizi hayatın zorluklarını üstlenmek için daha donanımlı hale getirebilir.

4) Psikolojik Bütünleşme ve Olgunluk: Gölgelerimizi inkar ettiğimiz ve kendimizin belirli kısımlarını bastırdığımız sürece, bütünlük ve birlik duygusunu hissetmemiz oldukça zordur. Bölünmüş bir zihinle bütünlük ve denge hissini nasıl hissedebiliriz? Gölgeyi entegre etmek, sizi bir bütünlük hissini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştırıyor.

5) Daha Fazla Yaratıcılık: Gölgenizi entegre etmenin en büyük faydalarından biri, yaratıcı potansiyelinizin daha fazlasını ortaya çıkarmasıdır. Abraham Maslow ve Carl Rogers gibi psikologların bulduğu gibi yaratıcılık, zihinsel olarak sağlıklı (bütünleşmiş) bireylerde kendiliğinden oluşan bir olaydır.


Gölge çalışmaları hakkında kafanızda derin soru işaretleri olduğunu biliyorum. Bu yüzden bu konudaki makalelerime devam edeceğim. Gölge çalışmasını yansıtan, kişinin öz benliğine hitap eden yüksek tarot açılımları yaptırmak için tarot bakım sayfama https://www.instagram.com/vapulashes/ buradan ulaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Gölge Çalışması Nedir? / Shadow Work Tüm Detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.