Rehber Rüyalar 2. Bölüm

Gördüğümüz rüyalar hangi kaynaktan gelirse gelsin bizim yaşam kalitemizle aynı seviyede bir kaliteyle karşımıza çıkar. Bunu açmak gerekirse,

Hayatımıza bir çok yönden olumlu bakan ve farkındalık düzeyi yüksek insanlarsak eğer rüyanın bize vermek istediği mesaj fazlasıyla berrak olacaktır. Ancak sorumluluklardan ve gerçeklerden kaçan, yeniliklere ve değişimlere kapalı biri ve kurban rolünde olduğuna inanan bireylersek ise gördüğümüz rüyalar ürkütücü, karmaşık ve bizi rahatsız edecek türden olur. Çoğunlukla bu görüşe sahip olduğumuz dönemlerde bilinçaltı rüyaları daha fazla görürüz. Kurban rolünü benimsemiş biri de rüyalarını hatırlamayacaktır.

Bu rüyalar bizim hayatımıza batan çivilerdir. Ayağa kalkmamızı, harekete geçmemizi, değişimi kabullenmemiz gerektiğini söyler.

Rehber rüyalar bizim niyetlerimiz doğrultusunda bilinçli olarak görülen rüyalardır. Belli zamanlarda ise onlar sizin isteğiniz dışında karşınıza çıkacaktır. Nasıl durumlarda sizin niyetinizi beklemeden ortaya çalışırlar?

  • Ayrılıklar
  • Kısır döngüler
  • Merak
  • Kaybolmuşluk vb.

durumlarda rehber rüyalar harekete geçer ve bize nazik, yumuşak yollarla mesajını yollar. Mucizevi bir şekilde karşımıza çıkan bu rüyanın bize anlatmak istediğini göremezsek bir çok sıkıntı ile karşılaşabiliriz. İlişkilerimizde iletişim sorunları, ayrılıklar, bitişler gibi durumlarla karşılaşabiliriz. Bunlar sadece aşk ilişkileri ile sınırlı değildir elbette, iş, okul ve benzeri bir çok yerde bozulmalar yaşanır.

Tüm bunlar bizi harekete geçirmek için var olmuş kozmik durumlardan ibarettir.

Rehber Rüyalarda Aşamalar

Rehber rüyalar üç aşamadan oluşur ve yazının ilerleyen kısımlarında bu aşamalara detaylıca değineceğim. Bu aşamalar bize beden, ruh ve zihinin gelişimi ile ilgili durumlar adına bizlere ayna tutar. Düzenli olarak tutulan rüya günlükleri ise bu gelişimi takip etmede yardımcı olacaktır. Rüyaları tüm bütünlüğüyle görecek ve sonuçlara daha hızlı ulaşılacaktır. Zamanla ise rüyalar daha berrak bir hale gelecektir. Bu sayede rüyalarınızın size göstermek istediklerini çok daha çabuk bir şekilde anlayıp hayatınızda koymanız gereken yere koymaya başlayacaksınız. Hayatınıza büyük kolaylık sağlayacak bu rehber rüyalar bir çok duruma engel olacak. İniş-çıkışlara, kısır döngülere, iletişimsizlikler hayatınızda daha fazla yer edinmeyecek. Geleceğe, yarına odaklanırken şimdinin tadını çıkartacak ve yaşadığınız her şeyin anlamını biliyor olacaksınız. Şimdiye kadar hiç duymadığınız bir güvenin tadına varacaksınız. Kendi hikayelerinizde başkalarının değil kendi benliğinizin kahraman olmasına izin vereceksiniz.

Bu yolculuğa çıkmaya ve denemeye değmez mi?

Uyanık yaşamda çokça kez uyarılar alırız ancak bunu göremeyebiliriz. Bu tarz durumlarda rehber rüyalar yardımımıza koşar. Uyarıyı aldığımızda ise harekete geçeriz. Bu süreç genelde yalnız olduğumuz, anlaşılamadığımız bir dönem olur. Bize yakın pek çok insanın farklı gelmeye başlar ve onları bizi yargılarken bile bulabiliriz. Sizin onlara karşı çıkışlarınız ise onları rahatsız eder. Bu rahatsızlık sizden dolayı değil onların içlerine giren sorulardan ve duygulardan olur. Eğer buna hazır değillerse hayatınızdan kaçıp gideceklerdir. Hayatınızda yaşanan bunun gibi terslikler sizin amacınıza yaklaştığınızın bir kanıtıdır. Olumsuzluğa kapılmamak ve bu sürecin bir doğruluğuna inanmak, size bir çok şey kazandırır.

Yola devam edip etmemek kişinin kendi kararına kalmış ancak her türlü ölümü tatmış olursunuz. Yola devam ederseniz yeni bir siz doğacak ancak devam etmezseniz ise bir noktaya saplanıp kalacaksınız ve bu size bir ölüm daha yaşatacaktır. O da sizi geldiğiniz noktaya tekrar tekrar getirip duracaktır.

Yola devam edin, yol sonsuzdur. Aldığınız yeni çağrıları keşfedin.

Birinci Aşama: Karanlık

ROL: Kurban

DUYGU: Belirsizlik

“Kabuslar ruhun yolunu kaybettiğinin işaretidir”

Bu rüyalar bize harekete geçmemizi söyleyen rüyalardır. Genelde ürkütücü ve kabus olarak nitelendirdiğimiz rüyalardır. Uyanışı sağlamak, merak uyandırmak, düşündürtmeyi ve harekete geçmemizi sağlar. Yaşamımızı sorguladığımız, kısır döngüler içinde olduğumuz kendimizi suçladığımız, yarım kalmışlık hisleri ya da hayatımızda kurban rolünü benimsediğimiz, kendimizi ifade edemediğinizi düşünüyor ve hissediyorsanız Rehber Rüyaların ilk aşamasına hoş geldiniz.

Hayatınızın amacına doğru ilerlemek ve yolunuzu bulmanız için rehber rüyalar bu şekilde karşınıza çıkar. Artık güvenli bölge diye adlandırdığınız saklanma alanından sizi çıkmanız ve gelişme ve büyüme döneminiz gelmiştir. Yaşamdaki tüm deneyimlerin anlamlarını çözmeye başlamışsınızdır. Bu nokta ürkütücü rüyaları felaket olarak adlandırmak sorumluluklardan kaçmaktır. Size gönderilen bir mesaj var ve apaçık ve doğrudan görmeyi reddediyorsunuz.

Rehber rüyaların size bu aşamada sunduğu iki seçenek var, biri gerçeği görmek ve biri ise olduğu gibi devam etmek. Siz olsanız hangisini seçerdiniz?

Birinci aşamanın en belirgin özellikleri: Çaresiz, yalnız hissetmek. Korku içinde hissetmek. Rüyada görüntülerin fazla hızlı akışı. Hareketsizlik. Yırtıcı, saldırgan hayvanlar. Daha çok duygularla yoğunlaşan rüyalardır. Tüm karışıklılığa rağmen bir farklılık bulunur; size güvenle bakan biri, renkli bir sembol, sevdiğiniz bir insan. Cinsel olarak bastırdığınız duygularınızla da bu aşamada karşılaşırsınız. Ruhsal gelişimimiz bakımından önemli bir aşamadır. Ruhumuzun yeniden inşaasını yapar ve gereken çalışmaları yapmaya başlarız.

Birinci aşamadaki bazı ayrıntılar

Renk: Siyah, gri

Duygu: Korku, yalnızlık, güvensizlik, kaygı…

Yer: Bodrum, hapishane, kapalı alanlar, harabe evler…

Zaman: Belirsiz

Hava: Karanlık, kasvetli

Su: Bulanık, çamurlu, kirli

Toprak: Verimsiz, koyu, çorak

Rüzgar: Sert, keskin

Hayvanlar: Yırtıcı, saldırgan ve koyu renk

İnsanlar: Sorunlu, saldırgan, bakımsız, aciz, pasif

Semboller: Karışık, net değil

Amacı: Kişiye beden, zihin, ruh sağlığı ile ilgili uyarılarda bulunmak. Yaşadığı sürece, duygularına ve düşüncelerine ışık tutmak. Uyanmayı sağlamak. Dikkat çekmek.

Neler yapılabilir?

Bu aşamada yapılabilecek en güzel şey, kişinin kendine vakit ayırması olacaktır. Kendini baştan sona kadar sorgulamak. Nelerden kaçtığını neleri bastırdığını neleri görmezden geldiğini fark etmelidir. Meditasyonlar, yürüyüş yapmak.

İkinci Aşama: Aydınlanma

Rol: Gezgin

“Ruha yolculuk başlıyor, rüyalarınıza uyanmaya hazır mısınız?”

Bu aşama rüyaların berraklaşmaya başladığı yerdir. Kendimizi yolun başında hissederiz, belirsizlik duygusu hala kendini gösterirken içimizden gelen ses bize güven verir. Bu aşamada iç benliğimiz ikiye ayrılabilir ya yeniliklere açık olacaktır ya da yenilikleri reddedecektir. Bu doğal bir şeydir, yılların birikimini kolay kolay bırakmak istemeyiz. Hem o güvenli alanı bırakmak istemez hem de yeni dünyaya heyecanla atılmak isteriz. Birinci aşamada neysek onu görüyoruz ancak ikinci aşamada ise ruhumuz kendini ifade ediyordur. Ruhun deneyime ihtiyacı vardır ancak böyle öğrenebileceğini bilir.

İkinci aşamadaki bazı ayrıntılar

Renk: Gri

Duygu: Arayış, yardım, odaklanma, yapabileceğine inanma, arınma, bölünmüşlük

Yer: Geniş alanlar, caddeler, büyük şehirler, uçsuz bucaksız topraklar

Zaman: Belirsiz

Toprak: Biraz daha açık tonlu

Rüzgar: Orta, sert

Hayvanlar: Daha uysal, küçük

İnsanlar: Aile, polis, doktor

Semboller: Hala karışık

Amacı: Yolculuklara sık sık karşılaştığımız bir aşamada yeni yolların açıldığına ve yeni adımlara işarettir.

Ne yapılmalı?

İlk aşamada olduğu gibi kendinize neden sorusunu bol bol sorun. Farkındalık çalışmaları yapın. Rüyayı tekrar görmeye niyet edin ancak gördüğünüzde farklı tepkiler vermeyi niyet edin. Kaçtığınız şeylerle yüzleşmek. Rüya gördüğünüzün bilincinde olmayı niyet edin ki bu hareketleri kendiniz bilinçli bir şekilde yapın. Rüya içinde sizi uyandırıp eşlik edecek bir sembol seçin. Bait ve gün içinde bol bol görebileceğiniz bir şey ya da kişi olsun.

Üçüncü Aşama: Aydınlık

Rol: KAHRAMANLIK

Duygu: BİR’LİK

“Asıl yaşamımız rüyalara uyandığımızda başlar”

Bu aşamaya geçtiğimizde hem uyanık yaşamımızda hem de rüyalarımızda iyi hissederiz. Artık uyanık yaşamla iş birliği içinde oluruz. Kendimize sonsuz güveni duyar yolumuza emin adımlarla devam ederiz. Sorduğumuz sorulara daha hızlı yanıt bulur ve daha kaliteli bir yaşam sürmeye başlarız. Semboller netleşir ve gözle görülür bir hale gelir. Bu aşamada temiz berrak ve mis kokulu bir hava eşlik eder, su sizinle akar hayvanlar ise dostunuzdur. Rehber rüyaların 3. aşamasında hissettiğiniz her şey güzelliktir ve öyle olacaktır.

Rüyaların özel olduğu unutulmamalı ve herkese anlatılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.