Hestia: Ev ve Ocağın Tanrıçası Deitywork

Tanrıça Hestia, Yunan panteonunda aklın eşsiz sesi, aklın pasif sesidir. Hestia, tanrıların göksel ocağının tek görevlisidir. Aynı zamanda “Tanrıçaların Şefi” olarak da kabul edilir.

Hestia birçok ünlü efsanede merkezi bir figür değildi. Ancak Hestia’nın antik Greko-Romen toplumu üzerindeki yadsınamaz etkisi, onu zamanında bir şampiyon olarak kabul ettirmiştir.

Ocak tanrıçası olarak, Yunanistan’daki her evin ocağında yanan ateşi kişileştirmiştir. Tanrıça Hestia evdeki her kurbanda ilk sunuyu kabul ederdi. Aileler onun adına tatlı şarap döker ve yiyeceklerin en zengin kısmını ona adardı. Efsaneye göre, Hestia için uygun ritüel gerçekleştirilmeden evdeki ocak ateşi söndürülemezdi.

Bugün, tanrıça Hestia hakkında her şeyi öğreneceğiz. Diğer birçok tanrı kadar popüler olmasa da, gizli bilgi ve bilgelikle doludur. Kökeni, mitleri ve bu nazik tanrıçayla en iyi nasıl çalışılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Tarih ve Mitte Tanrıça Hestia

Cronus ve Rhea’nın kızı olan Hestia, Olimpos panteonunda yer alan bir tanrıçadır. Zeus, Poseidon, Hades, Demeter ve Hera’nın kız kardeşidir.

Panteondaki en nazik ve en sakin tanrı olarak ün yapmıştır. Birçok eleştirmen, Hestia’nın kişiliği hakkındaki yetersiz ayrıntılar nedeniyle onu “renksiz” olarak nitelendirmiştir. Yine de Hestia bazı Yunan masallarında küçük ama tekrar eden bir figürdü. İlyada ve Odysseia’nın yazarı Homeros, Hestia’yı yazılarının tamamen dışında bırakmıştır. Ancak Apollodorus, Hesiodos ve Ovid, diğerlerinin yanı sıra, şiirlerinde ona atıfta bulunurlar.

Genç Tanrıça Hestia

Ev ve ocak tanrıçası Hestia, kendi içine kapanık biriydi. Yine de ayırt edici bir özelliği vardı: kişisel olarak evliliğe ve herhangi biriyle cinsel ilişkiye girmeye karşıydı. Birçok büyük tanrının tekrar tekrar erotik kışkırtmalarına rağmen kararlılığını korumuştur. İlkeleri ve seçimleri sağlam ve tereddütsüzdü, hem Apollon’u hem de Poseidon’u kesin bir dille reddetti. Hestia, onların kendisine yönelik ısrarlı hayranlık ve arzu ifadelerine rağmen asla pes etmedi.

Tanrıça Hestia’nın bir tanrıya yakışır şekilde kesin inançları vardı. Romantik kuşatmalardan etkilenmezdi ve diğer birçok Yunan tanrıçasının aksine hiçbir şey onu kandıramaz ya da caydıramazdı. Tüm varlığı sevdiklerinin geçimini sağlamaya ve evliliğin, aile birliğinin ve evin kutsallığını korumaya odaklanmıştı.

Az Bilinen Ama Sevilen Tanrıça

Hestia, Yunan mitolojisinde az bilinen tanrılardan biridir. Nadiren büyük yolculuklara çıkan bir bakire olarak, ülke çapında keşif gezilerine veya maceralara çıkmamıştır. Yunanlılar Hestia’yı nezaketi ve ev işlerine büyük bir özenle bakmasıyla tanırlar. Popülerliği, davranışlarının evde sıcak ve samimi bir atmosfer sağlamak için gerekli olan evcimenliği örneklemesinden kaynaklanmaktadır.

Hestia cömert ve iyi kalpliydi. Efsaneye göre Hestia Olimpos Dağı’ndaki yerini Dionysos’a vermiştir, bazı insanlar Dionysos’u orijinal on iki Olimposlu arasında saymaz çünkü Hestia tahtını ona vermiştir. Günümüzün okült ilmine göre, bazı cadılar Hestia’nın Olimpos Dağı’ndaki “gizli” 13. tanrı olduğunu düşünmektedir.

Hestia, Evin, Sevilenlerin ve Ocağın Tanrıçası

Hestia Yunanca “ocak” ya da “ateş başı” anlamına gelir. Kutsal bir bakire olduğu için Hestia ocakla ve içinde yanan ateşle, “kutsal alevle” özdeşleştirilir. Hestia’nın içeride kaldığı ve şöminede sürekli bir alev tutuşturduğu düşünülürdü.

Onun varlığı mutfakta, ocakta, ateşin etrafında ve kurban törenlerinde kendini gösterir. Evdeki sunu ya da yiyeceklerin bir kısmı, ateşi tutuşturmaya yardım ettiği için teşekkür olarak ona gider. Ayrıca çabalarının takdir edilmesi için bir kadeh şarap da ona adanır.

Genel olarak, Hestia’nın bakire olduğu düşünüldüğünde, aile birimini temsil eder. O, evin kişinin seyahat edebileceği bir temel olduğu fikridir. Görmediğimiz zamanlarda bile her zaman yanan içimizdeki kutsal alevi ve en özgün benliğimiz olmak için her zaman geri dönebileceğimiz güvenli yeri temsil eder.

Hestia ve Afrodit

Bakire bir tanrıça olarak kutladığımız Hestia’nın Afrodit’in karşıtı olduğunu hatırlamak önemlidir. Yunan evinin tanrıçası olan Hestia, en azından püriten ahlaka dayalı olarak, bir Yunan kadınında “iyi” olan her şeyi temsil ediyordu: saflık, dürüstlük, görev, alçakgönüllülük ve güç.

Bir de Afrodit vardır, evlilik yeminine açıkça karşı gelen ve başka erkeklerden çocuk doğuran bir kadın. Ev tanrıçasının aksine Afrodit “aşkta ve savaşta her şeyin adil olduğuna” inanır ve çevresindekilerin romantik hayatlarına müdahale eder.

Dolayısıyla Afrodit daha çok doğanın bir gücüdür. Hestia ise kültürel normlara dayanma eğilimindedir (en azından görünüşe göre). Her ikisi de insanların kişisel yaşamları ve bir bütün olarak toplum için yaptıklarından dolayı saygıyı hak etmektedir. Ve her iki tanrıça da önemlidir çünkü hepimiz içimizde bu iki yöne de sahibiz.

Hestia’nın Görünüşü

On İki Olimposlu ile birlikte görünse bile Hestia’yı sanat eserlerinde pek sık göremezsiniz. Eğer görünürse, kafasına bir başlık takan utangaç, mütevazi bir kadın imajı görürsünüz. Bazen elinde bir asa, bazen de ateş taşır.

Hestia ailelerin refahı ve toplumun iç meseleleriyle derinden ilgilenirdi. Bu nedenle, resimleri genellikle bastırılmıştır. Kardeşlerinin ve diğer Yunan tanrılarının aksine Hestia görevlerine odaklanmıştır. Ancak şimdi onun görünüşünde harika bir şey olduğunu fark ediyoruz. O, “radarın altında uçmayı” ve gücü kullanmak için onu göstermeye gerek olmadığı fikrini temsil eder.

Sanat eserlerinde, Hestia’nın elinde bir çiçek vardır. Aksi takdirde, ateş elementiyle olan bağlantısını belirtmek için elinde bir alev veya mum vardır.

Hestia’nın Güçleri

Şefkatli tanrıça Hestia, diğer birçok görevinin yanı sıra evdeki uyumu ve işbirlikçi bir hükümeti korumaktan sorumluydu. Aile evindeki ocak, kamu kuruluşlarındaki ocak ve Olimpos Dağı’ndaki sürekli yanan ocağın hepsi onun hakimiyeti altındadır ve efsaneye göre orada bile ikamet eder.
Hestia sunak ateşine göz kulak olmaktan sorumludur. Bu nedenle, tüm kurbanların kabul edildiğinden emin olur.
Çok sayıda önemli alan ve sorumluluğa başkanlık ettiği için, Hestia büyük saygı görür ve kurbanların en iyi kısımlarını alır.

Hestia’nın Sembolleri

  • Ocak, soba ve şömine
  • Su ısıtıcısı ve dökme demir tavalar
  • Baş örtüsü
  • Kutsal veya kurbanlık alev
  • Mum alevleri ve fenerler
  • Domuzlar ve eşekler
  • Datura (melek trompeti), civanperçemi, gülhatmi, çobanpüskülü ve mor koni çiçeği ve altın başak
  • Leylak, şakayık, melekotu ve süsen gibi çiçekler
  • Ametist, granat, altın, gümüş ve pirinç gibi değerli taşlar ve metaller
  • Evin kendisi

Hestia ile Nasıl Çalışılır?

Hestia ateş alanını yönetir. Bu, en azından Yunanlılara göre, evinizdeki ateşten, sobadan ve ısıdan doğrudan sorumlu olduğu anlamına gelir. Hestia tüm bu alanlarda birlikte çalışmak için harikadır. Evinizi ısıtmakla ilgili endişeleriniz varsa veya iyi bir soba kuracaksanız Hestia ile güzel bir bağ yakalanabilir. Aynı şey yemek pişirmek, ocak başında vakit geçirmek vb. için de geçerlidir.

Evin tanrısı olarak Hestia, yeni bir ev/daire bulmanıza veya mevcut evinizi birçok yönden geliştirmenize de yardımcı olabilir.

Hestia, aile içi çekişmeler söz konusu olduğunda veya ailenin güvenliği tehlikeye girdiğinde başvurulacak ideal tanrıçadır. Sevdiklerinizi rahatsız eden kişinin aynı zamanda Hestia’ya da hakaret ettiğinden emin olabilirsiniz. Tehlikeyi sevdiklerinizden ve mallarınızdan uzak tutması için ona güvenin.

Tanrıça Hestia’yı evinizde de onurlandırmak isteyebilirsiniz. O mutfak tanrıçasıdır ve bu nedenle görkemli yemekler hazırlamanıza ve ocaktaki çabalarınızı yönlendirmenize yardımcı olacaktır. Hazırladığınız her yemek ona bir övgüdür. Hestia ile etkileşim kurmanın en basit yaklaşımı budur.
Hestia aynı zamanda pişirme sanatının da tanrıçasıdır. Ekmek yapmayı denemek için usta bir fırıncı olmanıza gerek yok. Bir ekmek makinesi kullanılabilir veya yoğurma gerektirmeyen muz gibi kolay ekmek tariflerini tercih edebilirsiniz. İlk ekmek dilimini Hestia’ya sunun. Taze otlarla, özellikle biberiye, kekik ve sarımsakla tatlandırılmış ekmek onun en sevdiği şeydir.

Daha derin ve ruhani bir düzeyde, Hestia sizi kutsal alevinizin bulunduğu kendi ruhunuzun iç alemlerine götürebilir. Onun işi, gereksiz her şeyi yakıp yok ederek benliği keşfetmektir. Hestia şatafata ya da gösterişe önem vermez, sadece kişinin kendisiyle ilgili gerçeklere önem verir.

Hestia’ya Adanmışlık Eylemleri (devotional acts)

Şimdi Hestia’nın onunla birlikte çalışma teklifini kabul etmeye hazır mısınız? Ocak tanrıçasına uygun tapınma biçimlerinden bazı örnekler aşağıdaki gibidir:

Hestia hakkında daha fazla bilgi edinin

Hestia pek çok efsanede yer almaz. Yine de, ocak tanrıçası hakkında toplayabileceğiniz her türlü bilgiyi öğrenmelisiniz. Ancak bu sadece Hestia’yı araştırmaktan daha fazlasını içerir; aynı zamanda genel olarak ocağın ve mutfağın büyücülüğünü öğrenmeyi de içerir. Yemek pişirmenin, fırınlamanın vb. yanı sıra aktarlık ve mum büyüsünün temellerini öğrenmeyi düşünün.

Yer ayırın

Ocağın Tanrıçası Hestia’nın en rahat ettiği yer mutfaktır. Küçük bir tapınak veya evinizin özel bir alanı onun için uygun bir yer olarak önerdiğimiz şeydir. Ancak ısınmak için şöminenizi kullanıyorsanız, burası da onun kalması için güzel bir yerdir. Basit bir mum, biraz tütsü ve bir adak kabı işinizi görecektir.


Toplum içinde gönüllü olun.

Evdeki şömine Hestia’nın etki alanlarından sadece biriydi. Bu onun toplumun geneline dahil olduğunu gösterir. Hestia’ya saygı göstermek istiyorsanız, ihtiyacı olan hayvanlara yardım etmek için biraz zaman harcayabilirsiniz. Ya da daha iyisi, mahallenizdeki aşevinde! Zaten toplum çalışmalarına katılıyorsanız Hestia’nın kutsamalarını ve korumasını isteyin.

Evdeki gelenekler

Evle ilgili tüm konular ocak ve ev tanrıçasının ilgi alanına girer. Hestia adına ev koruma ve temizlik ritüellerinin yanı sıra tüm ev içi faaliyetleri de sunabilirsiniz. Örneğin, evde kendinizi savunmak için kullanmak üzere bir toz oluşturun. Bir başka seçenek de yeni aile gelenekleri başlatmak ve bunları tanrıça Hestia’ya adamaktır.

Çay hazırlayın


Çay demlemek, ocağın etrafındaki en büyülü aktivitelerden biri olduğu kadar en basitlerinden de biridir! Hestia’nın gücü çaydanlığınızı, çay yapraklarınızı ve fincanlarınızı canlandıracaktır. Hestia’yı anmak için onun enerjisini temsil ettiğini düşündüğünüz bitki ve çayları kullanarak özel bir çay harmanı yapın.

Hestia için bazı ilahiler öğrenin

Neredeyse her ilah sesli övgü ve teşekkürleri takdir eder. Homeros İlahisi 24 gibi Hestia’yı yatıştırmak için ateşin etrafında ona övgülerden bazılarını okuyun.

Homeros İlahisi 24:”Hestia, sen ki efendimiz Apollon’un kutsal evine bakarsın, güzel Pytho’daki Uzak Atıcı, saçlarından her zaman yumuşak yağ damlayan, şimdi bu eve gel, gel, her şeyi bilen Zeus’la aynı düşünceye sahip olarak yaklaş ve şarkıma lütufta bulun.”

Hestia İçin Sunular

Bir zamanlar Hestia’ya genç inekler kurban edilirdi, ancak bu artık mümkün olmayabilir. Şarap, zeytinyağı ve meyve adak sunarken uygun alternatiflerdir.
Işık – Eğer şömineniz yoksa ama yine de Hestia’yı onurlandırmak istiyorsanız, bunu mutfağınızda bir mum yakarak ve ona “ocak” adını vererek yapabilirsiniz.
Sesiniz – Evle ilgili bir şey üzerinde çalışırken Hestia’ya dua edin, şarkı söyleyin veya ilahi söyleyin.

Yiyecekler – Pişirdiğiniz ya da fırınladığınız her şeyin ilk tadına bakması için her zaman Hestia’ya izin vermelisiniz.

Su veya şarap – Tapınağına bir bardak su veya şarap koyun. Yiyecek/içecek hazırlama eyleminin kendisi mutfak tanrıçasına bir kurban olarak görülebilir.

Ateş – Hestia’ya ateş ritüeli, mum veya yemek ateşi gibi ateş içeren her türlü faaliyeti sunabilirsiniz. Basitçe bir ateş yakmak ve onu Hestia’ya adamak güçlü bir adanmışlık eylemidir. Tanrıça Hestia’nın soğuk kış aylarında ocakta kükreyen bir ateşi takdir ettiği söylenir.

Hestia’dan Ne Öğrenebilirsiniz?

Hestia’nın varlığı bir odayı bilge, ayakları yere basan enerjisiyle doldurur ve duygusal sıcaklığı açık ve güçlüdür. Kendi arkadaşlığındaki rahatlığı nedeniyle, ilgiye ihtiyaç duymaz veya talep etmez.
Kadınlar, özellikle de önceki birkaç on yılda doğanlar, ev dışındaki faaliyetlere katılımlarının kendilerini istenir, üretken ve çekici hissettireceğine inanacak şekilde sosyalleştirilirler. Ancak iş, aile, arkadaşlar ve kişisel boş zaman arasında denge kurmak artık her zamankinden daha zor. Ne yazık ki, pek çok modern kadın iş, sosyal yükümlülükler ve aile hayatından kaynaklanan baskılar nedeniyle düşünmeye veya kişisel gelişimine zaman ayıramıyor.


İçimizdeki Hestia’yı serbest bırakmalıyız ki o da bize iç gözlem için nasıl zaman ayırmamız gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunabilsin. Hestia size kendinizle nasıl baş başa kalacağınızı ve bu zamanın ne kadar gerekli olduğunu gösterebilir.

Ama dürüst olalım: yalnızlığı arzulayan sadece günümüz kadını değildir. Kaos dolu bir dünyada, Hestia bize kendimizi bulmak için nasıl geri adım atacağımızı öğretebilir.

Hestia size kaos içinde dinginliği nasıl bulacağınızı öğretebilir. Etrafınızdaki dünya çılgın ve dengesiz hissettirse bile, Hestia size kendi içinizdeki kutsal aleve nasıl çekileceğinizi gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.