Arachne Örümceklerin Tanrıçası Deitywork

Tanrılar kadar çevik parmaklara sahip Lidyalı bir bakire olan Arachne’nin en ince ipliklerden en güzel kumaşları dokuyabildiği söylenirdi. Hikaye Yunan mitolojisinden daha az bilinen bir masaldan kaynaklansa da, Arachne okült çevreler arasında bir tanrı olarak giderek popülerlik kazanmaktadır.

Bir çoban ve zanaatkârın kızıydı ve tıpkı onun en iyi yünleri eğirmesi gibi, babası da kumaşlarını morun en görkemli tonlarına boyamasıyla ünlüydü.

Başlangıçta bir tanrıça olarak tapınılmasa da, Arachne’nin ünü son yıllarda artmıştır. Daha fazla neopagan bu arketipi onurlandırmak için akın ettikçe, güç kazanmaya devam ediyor.

Tarihte ve Efsanede Bakire Arachne

Ne yazık ki, bu arketipin kökenini bilen çok fazla kişi yoktur. Arachne daha belirsiz bir varlık olduğu için, onunla çalışma konusunda bilgi bulmak zor olabilir. Arachne’nin mitolojideki rolü hakkında bildiklerimize ve bunun günümüz uygulayıcıları için nasıl geçerli olduğuna daha derinlemesine bir göz atalım.

Bir Tanrıçayı Reddetmek: Athena ve Arachne

Bu, Arachne’nin efsanelerde anlatılan en yaygın hikâyesidir.
Arachne, kraliyet morunun muhteşem bir tonuna boyanmış lüks yünleriyle ünlü bir zanaatkâr olan Idmon adlı bir adamın kızıydı.

O kadar yetenekliydi ki, güzel periler bile onun zanaatına hayran olmak için yemyeşil çayırlarını ve akarsularını terk ettiler. Çoğu kişi tanrılara cömertlikleri için teşekkür etmek için zaman ayırırken – özellikle de böyle bir yetenekle kutsandığında – Arachne kendi ihtişamını yaymakta güçlüydü. El sanatları, bilgelik ve savaş tanrıçası Athena’ya saygılarını sunmak yerine, Arachne yeteneğinin tanrıçanınkini çok aştığıyla övünüyordu.

Yaşlı kadın daha sonra kılık değiştirmiş Athena’nın kendisi olduğunu açıklamıştır. Savaş tanrıçasının her zaman bir meydan okumaya hazır olduğunu söylemeye gerek yok. İkisi de tezgâhlarının başına geçip dokumaya başlamışlar. Bir süre sonra sanat eserlerini bitirdiler.

Athena’nın gobleni inanılmaz derecede detaylımış ve Olimpos tanrılarını, Arachne’nin o gün yaptığı gibi adaletsizlik yapan ölümlülere hadlerini bildirirken tüm yiğitlikleriyle gösteriyormuş.

Ancak Arachne’nin duvar halısı, tanrıların işlerinin karmaşık ama müstehcen tasvirleriyle süslenmişti. Sadece utanç verici bir sefahat gösterisi değil, aynı zamanda ilahi bir şekilde dokunmuş ve çiçek ve sarmaşıklardan oluşan karmaşık bir bordür tasarımıyla çerçevelenmişti.

Masalın bazı versiyonlarında Arachne, tanrıları insan kızlarla cinsel eylemlerde bulunan hayvanlar olarak tasvir etmiştir.
Bir gün Arachne’ye, kırılgan vücudunu bastonuyla destekleyen, uzun gri saçlı yaşlı bir kadın yaklaştı. Zavallı yaşlı kadın, tanrıları üzmemesi için Arachne’ye alçakgönüllü olması için yalvardı, ancak dokumacı ısrar etti.

Şair Ovid’e göre Arachne, zanaat tanrıçası Athena’dan bile daha büyük olduğu için yüksek sesle övünürmüş. Küstahça Athena’ya hakaret etmiş ve onu bir dokuma yarışmasına davet etmiş. Tanrıçaya alenen seslenerek ve kabul etmezse korkak olacağını söyleyerek, Athena’nın dikkatini çekmekte oldukça hızlı davranmıştır.

Diyelim ki – tabii ki varsayımsal olarak – Arachne’nin el işi Athena’nınkini fazlasıyla gölgede bıraktı. Onun gobleninde yersiz tek bir iplik bile yoktu ve en derin ve en parlak morlar gece gökyüzü kadar karmaşık bir şekilde birbirine dokunmuştu.

Athena’nın savaş tanrıçası olduğu kısmını hatırlıyor musunuz? Tahmin edebileceğiniz gibi, Athena kaybettiğinde çok sinirlenmiş ve öfkeden deliye dönmüştü. Arachne’yi kanlı bir posa haline getirene kadar dövmeye devam etti, mekiğiyle yüzüne vurdu ve goblenini parçalara ayırdı.

Çatışmadan sağ çıkmasına rağmen, Arachne bu durumdan o kadar utandı – ve belki de tanrıçanın gazabından korktu – kaçmak için kendini asmaya çalıştı.

Arachne’nin son anlarında Athena onu ölümden kurtarır ve bunun yerine onu bir örümceğe dönüştürür. Arachne ve onu takip eden nesiller, Arachne’nin kendini sonlandırmak istediği ipin bir sembolü olarak sonsuza dek bir örümceğin ipek ipinde asılı kalmaya mahkum olacaklardı. O andan itibaren dokumacılığı çok daha küçük ölçekte yapılacak ve yemek yiyip hayatta kalabilmesi için gerekli bir beceri haline gelecekti.

Arachne’nin alternatif bir hikayesinde, dokuma yarışması Zeus’un kendisinden başkası tarafından değerlendirilmezdi. Bu turnuvada kaybeden, bir daha asla iğe dokunmamaya mahkum olurdu. Bu versiyonda, onun yerine tanrıça Athena zafer kazanmıştır. Arachne zanaatından vazgeçmek zorunda kaldığı için o kadar hayal kırıklığına uğramıştı ki Athena Arachne’yi değiştirerek ona merhamet gösterdi. Bunu yaparak, günlerinin geri kalanını istediği kadar dokuma yaparak geçirebilirdi: hakaret ettiği tanrıçadan bir merhamet işareti almıştı

Athena ve Arachne’nin her iki mitte de el ele gittiği açıktır: iki zıt gücü temsil ederler. Athena daha güçlü olan, neyin doğru olduğuna karar veren güçtür, Arachne ise Athena’ya boyun eğen (olması gereken) kişidir, ki bunu reddetmektedir.

Peki, Arachne’nin Hikayesi Sizin İçin Nasıl Geçerli?

Arachne’nin hikâyesi her halükârda uyarıcı bir hikâye olarak anlatılır ve tanrılara saygısızlık edildiğinde ortaya çıkabilecek tehlikelere dikkat çeker. Yalnızca alçakgönüllülük konusunda katı bir ders vermekle kalmaz, aynı zamanda biz ölümlülerin asla kendimizi tanrılarla kıyaslamaya çalışmamamız gerektiği konusunda da uyarır. Daha da iyisi, eğer bunu yapmayı bırakmamız için özellikle uyarılıyorsak, muhtemelen kılık değiştirmiş tanrı bir uyarıda bulunuyor demektir.

Yunan tanrılarının, benzer eylemlerde bulunmalarına rağmen, diğer bazı dinlerin tanrılarının aksine yanılabilir olarak kabul edildiğini hatırlamak da önemli. Arachne tanrıların kusurlarını göstermek için kendi yolundan giderek gereksiz bir gurur duygusu sergiliyordu. Arakne bu kusuru herkesin duyması için haykırarak kendini tanrıların arasına yerleştirse de, bu bizim öğrenebileceğimiz ve gelişebileceğimiz bir kusurdur.

Kibrimizi hangi yollarla evcilleştirebilir ve bunun yerine sağlıklı bir güven duygusuna sahip olabiliriz? Onu mitostaki diğer tanrıların arasına yerleştirirsek, Arachne’nin hatalarından ne gibi dersler çıkarabiliriz?

Arachne’nin hikayesi hakkında ilginç bulduğum şey, modern çağdaki şöhretinin mitolojisinden değil, zamanın kumlarına dayanmış ve bugüne kadar insanoğluna musallat olmuş korkunç tasvirlerinden kaynaklanıyor gibi görünmesidir.

Bir kadın olarak, modern uygulayıcıların Arachne’nin tanrılaştırılmasını neden benimsediklerini tamamen anlıyorum. Tanrılara (ya da o dönemde hüküm süren iktidar güçlerine) meydan okudu ve yaptığı yanlışlar yüzünden hızla cezalandırıldı. Ancak sadece onlara karşı gelmekle kalmamış, aynı zamanda onların yanlış davranışlarını herkesin görebileceği şekilde sergilemiştir. Olimposlu tecavüzcüler ve katillerden oluşan bir mitosta, Arachne dünyaya büyük resimde neyin yanlış olduğunu anlattı. Kendi tehlikesine rağmen kalabalığın arasından sıyrılmaktan korkmadı.

Arachne Athena tarafından yere serilmiş olsa da, Athena’nın büyük adamları temsil ettiğini, karşı gelmekten korkmanız gerekenleri temsil ettiğini belirtmek önemlidir. Arachne öyle değildi ve bu ona insan hayatına mal oldu, ama aynı zamanda tanrıların karanlık yüzünü ortaya çıkaran birkaç kişiden biri olarak tarihe ve efsaneye geçti. O asla unutulmadı ve bunun bir nedeni var.

Arachne’nin Görünüşü

Arachne’nin dönüşümden önceki fiziksel görünümü hakkında pek bir şey söylenmez. Sanatta genellikle koyu kahverengi veya siyah saçlı olarak tasvir edilir (örümceğe dönüşene kadar). Uzun ve çevik parmaklarının Tanrıça Athena’nın isteğiyle cılız örümcek bacaklarına dönüştüğüne dair hikâyeler vardır.

Genel olarak, Arachne’nin güzel bir genç kadın olduğu söylenirdi. İnsanlar onun dokuma becerilerini ve muhteşem güzelliğini görmek için uzak mesafelere seyahat ederdi. Arachne’nin bazı tasvirleri onu dönüşümün ortasında, hatta bir kadının üst gövdesine sahip yarı örümcek bir yaratık olarak gösterir. Diğer sanat eserlerinde ise sırtından sekiz uzun bacağı çıkan bir kadın olarak tasvir edilir.

Arachne’nin Güçleri

Zanaat tanrıçasını yenebilse de yenemese de, Arachne’nin en büyük güçlerinden biri yaratıcı yetenekleriydi. Parmakları sadece becerikli ve istikrarlı değildi, aynı zamanda becerilerini sinsice Athena’yı tüm doğru şekillerde yakan bir goblen tasarlamak için kullandı.

Dokumacılıkla ilişkilendirilen diğer varlıklar gibi, Arachne’nin de kaderin iplerini örme gücüne sahip olup olmadığı sorgulanmıştır. Bu, onun başlangıçtaki bir gücünden ziyade, tanrılaştırıldıktan sonra arketipine bağlanan daha sonraki bir ilişki gibi görünmektedir.

Zanaatınızda kutsanmak istiyorsanız, çağırabileceğiniz bir varlık olabilir, ancak becerisinin tanrıların kutsamalarıyla kesinlikle hiçbir ilgisi olmadığına dair kibirli bir şekilde ifade ettiği inancına dayanarak, bu konuda karar vermek size kalmış.

Arachne’nin Sizi Çağırdığını Nasıl Anlarsınız?

Her ne kadar teorik olarak bir tanrıyı büyük miktarda ibadetle çağırabilseniz de, tanrılar genellikle bizimle çalışmak istediklerinde bize ulaşırlar. Arachne çok ince yollarla ulaşma eğilimindedir. Size ulaşan varlığın o olup olmadığını belirlemek zor olabilir, ancak birkaç spesifik ipucu vardır.

Arachne’nin size ulaştığına dair bazı göstergeler şunlardır:

Gün boyunca esrarengiz miktarda örümcek görüyorsanız. Bununla birlikte, örümcekler için elverişli bir ortamda yaşıyorsanız, başka bir yere taşınmak isteyebilirsiniz…

Örümceklere çekildiğinizi hissediyorsanız. Gün boyunca çok sayıda örümcekle karşılaşıyorsanız ve bu kesinlikle size göre değilse, muhtemelen Arachne’den bir işaret değildir. O, soyunu kabul edenleri arayacaktır. Çok sayıda örümcek görürseniz, muhtemelen onlarla bir tür bağlantı hissedeceksiniz, sanki bir şekilde iletişim kurabilirmişsiniz gibi.

Rüyanızda Arachne’yi ya da örümcek yavrularını görüyorsunuz. Eğer Arachne rüyanızda sizi ziyaret ederse, muhtemelen size olan ilgisine dair bir mesaj iletmek niyetindedir.

Siz bir el sanatları aşığıysanız. Bu aynı zamanda Leydi Athena ile çalışmanız gerektiğinin bir göstergesi olsa da, özellikle dokuma veya tekstil sanatına düşkünseniz, Arachne bunun yerine sizi çağırıyor olabilir. Bu konuda sezgilerinize güvenmeniz gerekecek. Ayrıca örgü örmekten, dikiş dikmekten veya diğer ilgili el sanatlarından hoşlananlara da yardım ettiği bilinmektedir.

*Örümcek görülerinde dikkat etmeniz gereken en önemli şey şudur. Örümcekler hakkında bilgi edinin.Özellikle örümceklerin üreme vakitlerinde çok fazla örümcek görmeniz bir işaretten çok doğal bir olay olacaktır. Ya da yaşadığınız arazinin örümcekler için uygun şartlar sağlaması gibi.

Arachne Arketipi ile Nasıl Çalışılır

Bir iplikçi ve dokumacı olarak Arachne, sanatçılar, tüccarlar, yaratıcılar ve zanaatkârlar için daha az bilinen bir koruyucudur. Kendilerini zanaat tanrıçası Athena ile özdeşleştirmeyenler için, sanatın bu mazlumu çok daha ilişkilendirilebilir bir arketip olabilir.

Arachne’ye Adanmışlık Eylemleri (Devotional Acts)

El işi yaparak veya dikiş dikerek zaman geçirin. Şu anda uyguladığınız herhangi bir yaratıcı hobiniz yoksa, yeni bir zanaat öğrenmek de Arachne ile bağlantı kurmak için harika bir yoldur.

Yerel araknid türlerinizi inceleyin. Onları daha iyi tanımak için doğada yerel örümcekleri gözlemleyerek zaman geçirin.

Örümceklere karşı her zaman nazik olun. İç mekanda keşfettiğiniz sekiz bacaklı dostlarınızı ezmekten kaçının. Mümkünse, ekosistemi desteklemeye yardımcı olabilmeleri için onları güvenli bir şekilde dışarıya yerleştirin.

Yaratıcı akıl hocalarından ders alın. Arachne’nin hikayesini, size yeteneklerini bahşeden öğretmeninizi onurlandırmak için bir ders olarak kullanın.

Arachne’ye, sanata veya örümceklere adanmış şiirler yazın.

Açık sözlü olun ve inandığınız şeylerin arkasında durun. Arachne sadece yeteneklerine güvenmekle kalmadı, sonuçta haklıydı da. Onun gobleni Athena’nınkinden çok daha iyiydi ve tanrılar hakkında pek çok kişinin görmeye hazır olmadığı gerçekleri sergiliyordu. Arachne’ye bağlılığınızı göstermek için, başka hiç kimse aynı fikirde olmasa bile, inandığınız şey için konuşmanız gerekir.

Yerel sanatçıları ve zanaatkârları destekleyin. Yerel bir el sanatları fuarı veya sanat gösterisi varsa, mutlaka uğrayın ve dünyanın keyif alacağı bir şey yaratmak için tüm emeklerini ortaya koyan sanatçılara desteğinizi gösterin.

Giysilerinizi terziye diktirin veya boyatın. Arachne’nin babası Idmon’un onuruna, kıyafetlerinizi mora boyayabilir veya tarzınıza uygun diğer ayarlamaları yapabilirsiniz.

Arachne İçin Sunular

Arachne’nin tanrılaştırılması tartışmalı olsa da, onunla çalışmak niyetindeyseniz bu varlığa adak adayabilirsiniz.

 • İpek
 • El yapımı ürünler veya nakış işleri
 • Örümcek bitkileri
 • Örümcek zambakları
 • Kurtboğan (dikkat – bu bitki zehirlidir!)
 • Örümceklerin sanatsal tasvirleri
 • İplik, iplik veya herhangi bir tekstil ürünü
 • El işi malzemeleri
 • Mor mumlar
 • Kumaş boyası
 • Buna ek olarak, Arachne’ye size doğru gelen her şeyi sunabilirsiniz – Örümcekler Kraliçesi’ne övgü göstermenin yanlış bir yolu yoktur.

Her zaman olduğu gibi, yeni ilahları veya varlıkları davet ederken dikkatli olun. Eğer bir varlığın size gerçekten ulaştığını hissetmiyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Bir tanrıya ibadet etmek veya adak adamak için tanrılardan bir işaret beklemek zorunda değilsiniz. Aslında, önceden bir ilişki kurmadıysanız, bunu yapmak onların iyiliğini kazanmanıza yardımcı olabilir.

Arachne ile Çalışarak Ne Öğrenebilirsiniz?

Arachne teknik olarak Yunan panteonunda bir tanrıça olmasa da, biz ölümlülerden (tipik olarak) çok daha güçlü bir enerjiye sahip olduğuna ve ruh formunda var olduğuna inanıyorum. Ayrıca, diğer kadim varlıklar gibi, ibadet karşılığında bize yardım etmeye istekli olduğuna inanıyorum.

Eğer Arachne ile çalışmak istiyorsanız, elbette dokuma/örgü/dikiş/zanaat becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Son zamanlarda, özellikle de el işi yaparken, Arachne’nin enerjisinin etrafımda olduğunu görüyorum. Hatta onun onuruna özel bir parça bile yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, Arachne size korktuğunuzda ve diğerlerinin çoğu size karşı olduğunda kendinizi nasıl savunacağınızı da öğretebilir. Sonuçları ne olursa olsun inandığı şey için ayağa kalktı. Bugünlerde onun eylemlerini “kibir” olarak adlandırıyoruz, ama ya haklıysa? Ya bu becerileri tek başına geliştirdiyse ve bunları Athena’yı atfetmek istemediyse? Ya ne pahasına olursa olsun özerkliğini korumak için kendini savunduysa?

Eğer kendinizi kalabalıktan belli bir şekilde “farklı” hissediyorsanız, o zaman Arachne birlikte çalışmak için mükemmel bir tanrı olabilir. Size ne olursa olsun benlik duygunuzu korumanız gerektiğini gösterecektir, çünkü gerçekten sahip olduğunuz tek şey budur. Size yeteneklerinizin ve başarılarınızın size ait olduğunu öğretecektir. Size başkaları yerine kendinize nasıl güveneceğinizi gösterecektir.

Arachne’nin sembolü örümcektir ve genellikle yanlış anlaşılan bir yaratıktır. Eğer kendinizi bu metaforla özdeşleştiriyorsanız, ona ulaşmayı düşünebilirsiniz.

Şahsen ben Arachne’nin zamanından çok önce doğduğunu düşünüyorum. Athena ile olan ilişkisine oldukça modern bir yaklaşım sergiliyor. O zamanlar onun için işler yolunda gitmese de, birçoğumuzun hala ihtiyaç duyduğu becerileri öğretebiliyor. Öncelikle, popüler olmasa bile doğru olduğuna inandığımız şeyi yapmamızı öğretiyor.

1 thought on “Arachne Örümceklerin Tanrıçası Deitywork

 1. arseen says:

  Çok mantıklı bulduğum kişisel yorumlarınla birlikte Arachne adına harika bir kaynak olmuş. Ellerine sağlık.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.