Persephone ile Deitywork

Persephone, antik Yunan-Roma mitolojisindeki en önemli tanrıçalardan biridir. Onun hikayesi defalarca anlatılmış zamansız bir masaldır. Aşkla, ölümle ve aynı zamanda gerçekte kim olduğumuzla, dengemizi kaybettiğimizde neler olduğuyla ilgilidir.

İster Yunan tanrı ve tanrıçalarına inanın, ister sadece hikayelerden ilham alın, Persephone’den kesinlikle çok şey öğrenebilirsiniz. Tanrıça Persephone bugün, esas olarak Hades ile olan aşk hikayesi (ya da anlatıma bağlı olarak kaçırılma hikayesi) nedeniyle son derece popülerdir. Ancak o gerçekten de başlı başına bir mucizedir.

Komiktir, çünkü Antik Yunan’da Hades ve Persephone’ye nadiren tapılırdı. Eğer Persephone’ye tapılıyorsa, bunun tek nedeni bahar geldiğinde annesine geri dönmesiydi.

Eski Yunanlılar Yeraltı Dünyası’nın karanlığından korktukları için çoğunlukla Hades ve Persephone’den uzak dururlardı. Bugün ise çok farklı bir bakış açısına sahibiz. Birçoğumuz aslında bu hikayeden büyülenmiş durumdayız.

Ben şahsen Persephone’nin bu kadar popüler olmasının bir nedeni olduğunu düşünüyorum. Pek çok yönden, onun hikâyesi bizim için pek çok farklı şekilde geçerli olan bir metafor. Bugün birçoğumuz Persephone ile benzer sorunlarla mücadele ediyoruz, umarım bu yazıyı okudukça siz de bunu anlayacaksınız.

Tarihte ve Efsanede Tanrıça Persephone:

Persephone ile ilgili daha ayrıntılı konulara girmeden önce, onu ana karakter olarak belirleyen efsaneye kısa bir genel bakış sunacağım, böylece onun kim olduğunu tam olarak bileceksiniz.

Yunan mitolojisinde Persephone, tahıl ve bereket tanrıçası Demeter ile Zeus’un kızıdır ve Zeus Hera ile evlenmeden önce gebe kalmıştır. Persephone çoğu efsaneye göre mutlu bir çocukluk yaşamıştır. Kardeşleriyle (Athena ve Afrodit) oynamış ve annesi tarafından çok sevilmiştir. Ancak, Persephone’nin gençlik yıllarında işler değişti. Bir gün Persephone bir çayırda nergis çiçeği toplarken yeryüzü tam anlamıyla yarılmış ve Hades gelip onu kaçırmıştır. Birçok efsaneye göre Zeus aslında kardeşi Hades ile bir pazarlık yapmış ve bu kaçırma olayını koordine etmiştir.

Persephone’nin annesi Demeter yıkılmıştı. Yeryüzünde kızını aramış ve eli boş dönmüş, Zeus’un ne yaptığını öğrenmiş. Daha sonra dünyayı çoraklaştırmıştır. (Demeter hasat tanrıçası olduğu için) ve ekinler ölürken toprak karanlık ve soğuk olmuştur. Kış artık sürekli hale gelmiştir. Bu sırada Persephone Hades’le birlikte Yeraltı Dünyası’ndaydı, Ölüler Kraliçesi olmak için evlenmişti ve meşhur altı nar tanesini yiyordu. Sonunda Hermes Zeus’un emriyle onu almaya gelse de, ölülerin yiyeceğini tükettiği için oradan ayrılamadı.

Uzun pazarlıklardan sonra Demeter ve Hades bir anlaşmaya vardılar: Persephone yılın 6 ayını yeryüzünde annesiyle, 6 ayını da Yeraltı Dünyası’nda Hades’le geçirecekti. Böylece mevsimlerin hikayesi doğmuştu.
Kulağa oldukça kasvetli bir hikaye gibi geliyor. Ne de olsa Antik Yunan kültüründe tecavüz ve adam kaçırma yaygındı ve bazen gelin edinmenin bir yoluydu. Eski anlatılardan Persephone’nin bu konudaki duygu ve düşüncelerinin hiçbir şey ifade etmediği açıktır.

Ancak, gerçek gerçekten bu mu? Hades ve Persephone hikayesinin o kadar çok versiyonu vardır ki bunu söylemek zordur.
Bazı versiyonlarda Persephone kalmak için narları yemeyi seçer çünkü kocasına aşık olmuştur. Diğer hikayeler ise annesinden kaçmak için kalmak istediğini ve Hades’i en iyi seçenek olarak gördüğünü gösterir.

Persephone birden fazla yönden ikilikler içeren bir karakterdir. Hem baharı (yeni büyümeyi) hem de ölümü simgeler. Sürekli olarak annesi ve kocası arasında kalmıştır ve kendisi için çok az söz hakkı vardır.

Persephone’nin bir versiyonu da onu güneşin ve annesinin sevgisinin tadını çıkaran, şarkı söyleyip oynayan ve çiçek toplayan genç bir kız olarak gösterir. Bununla birlikte, çok farklı bir başka versiyon Persephone’yi Yeraltı Kraliçesi, Lanetlerin Sahibesi, yetenekli bir yönetici, sert bir yargıç ve hatta güzelliği için Afrodit’e rakip olarak tasvir eder.

Gördüğünüz gibi, Persephone’nin tam olarak kim olduğunu saptamak zor. Sanırım cazibesinin bir kısmı da bu; hepimiz içsel iyiliğimizi kaybetmeden gölge tarafımızla başa çıkmak isteriz. Persephone hem güçlü hem de naiftir ve Hades tarafından açıkça sevilmektedir.

Akademik dünyada Persephone’nin Hades tarafından tecavüze uğradığı fikri üzerine pek çok tartışma vardır. Bazıları bu terimi (çevirilere dayanarak) Hades’in onu manipüle etmesini tanımlamanın bir yolu olarak görürken, diğerleri kelimenin daha gerçekçi olduğunu düşünmektedir.

İşin tuhaf yanı, Persephone’yi kaçırması dışında Hades’in sicilinin oldukça temiz olmasıdır. Gönderildiği Yeraltı Dünyası’nda kalarak ölüleri katı ama adil bir el ile yönetir. Kırlarda tecavüz eden, öldüren ve döven kardeşlerinin aksine, Hades neredeyse hiçbir zorlayıcı faaliyette bulunmaz.

Öyleyse soru şu: Persephone Hades’le gitmek istedi mi? Eğer kaçırıldıysa, ona aşık olduktan sonra kalmak istedi mi? Persephone Hades’i seviyor mu, yoksa sürekli bir tutsak mı? Bu soruları bir süredir tartışıyorum. Tanrıça Persephone ile çalışmaya başlayana kadar gerçekten bazı cevaplar alamadım, ancak şüpheci kalmanız önemlidir, böylece kendi cevaplarınızı alabilirsiniz.

Nihayetinde, Hades ve Persephone arasında garip bir ilişki olsa da güçlü bir aşk duygusu olduğunu hissediyorum. Sonuçta bu, eşit oldukları tek ilişkilerden biri.

Persephone, Hades’in yanında eşit etki ve kurallarla Ölüler Kraliçesi yapılmıştır. O, Hades’in topladığı bir biblodan çok daha fazlasıdır. En eski mitlerde bile Persephone’nin Hades’in herhangi bir müdahalesi olmadan büyük kararlar aldığı gösterilir. Hades ayrıca Yunan mitolojisindeki tek sadık kocalardan biridir, ancak Persephone’nin evliliklerinden önceki eski sevgilileri tarafından öfkelendirildiği varsayılmaktadır. Bana göre bu en azından bir şeyler olduğunu gösteriyor. Ayrıca, eşit olarak hüküm sürmeleri fikrine bayılıyorum. İlişkilerindeki sadakat ve eşitlik Yunan mitinde gerçekten eşsizdir.

Her şeyden önce, Persephone mitinde yer alan ikilik son derece önemlidir. Persephone pek çok yönden kendini dengelemek için mücadele eder.

Sürekli annesi ve kocası arasında kalıyor, kararları başkaları tarafından onun adına veriliyor. Bu, Persephone’nin kendini savunmadığı anlamına gelmiyor, ancak hikayesinin başında mücadele ettiğini hayal ediyorum. Ne de olsa henüz sesini bulamamıştı.

Tanrıça Persephone’nin hikayesi, başkalarını memnun etmeye çalışıyor olsak ya da hayatımızdaki insanlar tarafından kontrol ediliyor olsak bile, kendimizi kaybetmememiz gerektiğini bize hatırlatabilir. Hem Hades hem de Demeter, efsanenin çoğu versiyonunda Persephone’yi gerçekten severler, ancak bu onun boğulmadığı anlamına gelmez.

Persephone, kendisi için inşa edilen sınırlar içinde nasıl ayakta duracağını öğrenmek zorunda kalmıştır. Altı aylık rotasyonlarından asla kurtulamasa da, belki de kurtulmak istemiyordur. Belki de bunun yerine ailesiyle ilişkisini sürdürmenin ve evliliğini devam ettirmenin bir yolunu bulur, tüm bunları yaparken de zamanla kendini savunur.

Tanrıça Persephone’nin bir çocuktan bir yetişkine doğru hızla büyüdüğü açıktır. Bir genç kız olarak sevimli olsa da, gücünü birçok farklı şekilde nasıl kullanacağını bilen gerçekten güzel bir kadına dönüşür. Yine de Persephone çocuksu masumiyetini de kaybetmez. İlkbahar geldiğinde çayıra geri dönüp şarkı söyleyeceğini ve çiçek toplayacağını hayal etmek kolaydır.

Persephone masum, çocuksu benliğini reddetmeden gölge tarafını (ölülerin ruhlarına sertçe hükmeden tarafını) nasıl kucaklayacağını öğrenir. Açıkçası, onun miti, hayatınızı elden geçirmeden gölge benliğinizi nasıl bütünleştireceğiniz konusunda harika bir derstir. Genel olarak Persephone bir geçiş tanrıçasıdır. Her şey hızla değişirken bile en gerçek içsel benliğinizi nasıl bulacağınızı gösterir, ancak asla eski benliğinizi geride bırakmanızı beklemez.

Persephone ayrıca size gücün içeriden geldiğini de gösterir. Dış güçlerin sizi kontrol ettiğini hissetseniz bile, kafanızdaki düşünceler her zaman size aittir. Kaçırılması boyunca gücünü korumayı başarır ve aslında Yunan mitinde inanılmaz derecede etkili olur.

Persephone’nin Görünüşü:


Tanrıça Persephone genellikle genç bir kadın olarak tasvir edilir, ancak birçok biçimde görünür.

Persephone genellikle açık tenli güzel bir genç kız olarak gösterilir. Yüzü genç güzelliği simgeler ve uzun dökümlü giysiler içinde görülür. Genellikle başı çiçeklerle ya da bir tür taç gibi arkasından akan bel uzunluğundaki saçlarla süslüdür.

Bununla birlikte, tanrıça Persephone Yeraltı Dünyası Kraliçesi olarak hüküm sürerken daha karanlık bir görünüme de sahiptir. Bu görünüme ulaşmak daha zordur, çünkü Yunanlıların Ölüler Kraliçesi’ni gerçekten ölene kadar nadiren gördükleri düşünülür. Tipik olarak, bir rol ve bir taç (daha koyu renkte) giyer ve muhteşem ama sert bir Kraliçe olarak Hades’in yanında oturur.

Persephone kış aylarında Yeraltı Dünyası’nda ya da bahar ve yaz aylarında Dünya’da bulunabilir. Ayrıca bazen Hades’in ölüler krallığı ile annesi Demeter’in Olimpos’taki evi arasında seyahat ederken gösterilir.

Persephone’nin Güçleri


Persephone’nin yeryüzündeki varlığı çiçeklerin açmasını sağlar çünkü Demeter yasını bir kenara bırakır. Ancak bu Persephone’nin gerçek gücü değildir, yine de kendi isteğiyle mevsimleri değiştirebilir. Eski Yunanlılar Persephone’nin özellikle yaz aylarında çiçeklere hükmettiğine, annesinin ise hasat tanrıçası olarak yerini koruduğuna inanırlardı.

Hades aynı zamanda Yeraltı Dünyası’na da hükmettiği için tanrıça Persephone ölülerin ruhları üzerinde de hakimiyet sahibidir. Aslında, Olimpos’taki Hera’nın aksine, Hades onu kendisine eşit kıldığı için Yeraltı Dünyası’ndaki güçleri oldukça önemlidir. Persephone ölüleri yargılama ve kaderlerine karar verme yeteneğine sahiptir. Ayrıca emrinde ölülerin (hem iyi hem de kötü) birçok hizmetkarı vardır.

Tanrıça Persephone’nin Sizi Çağırdığını Nasıl Anlarsınız?


Teorik olarak bir tanrıya çok fazla tapınarak onu çağırabilseniz de, tanrılar genellikle bizimle çalışmak istediklerinde bize ulaşırlar. Tanrıça Persephone bize çok ince yollarla ulaşma eğilimindedir. Size ulaşan tanrıçanın o olup olmadığını belirlemek zor olabilir, ancak belirli ipuçları vardır. Sizi kesinlikle çağırdığına karar vermeden önce Persephone’den birkaç etkileşim veya işaret aldığınızdan emin olmak isteyeceksiniz.

Tanrıça Persephone’nin size ulaştığının göstergelerinden bazıları şunlardır:

 1. Narlara karşı bir tat geliştiriyorsanız. Eğer nar veya herhangi bir nar aroması ile gerçekten ilgileniyorsanız, bu bir işaret olabilir. Ayrıca nar sembollerinin ortaya çıktığını görebilir ve bunu Persephone’den bir mesaj olarak algılayabilirsiniz.
 2. Persephone hakkında bir şeyler öğrenmeyi seviyorsanız. Eğer onun adı veya hikayesi kalbinizde bir şeyler uyandırıyorsa, bu çok açık bir işaret olabilir. Yüksek Rahibe tarot kartını veya Yeraltı Dünyası ile ilgili herhangi bir şeyi de sevebilirsiniz.
 3. Rüyalarınızda veya astral düzlemde size ulaşıyor ise. Rüyanızdaki kadının Persephone olduğunu gerçekten bilmiyor olabilirsiniz, ancak giyim tarzına, sunduğu sembollere, size gösterdiği yere vb. dayanarak bunu çıkarabilirsiniz.
 4. Adı/hikayesi alışılmadık sayıda geçiyor ise . Persephone’yi farklı şekillerde duymaya devam ediyorsanız, muhtemelen size birlikte çalışmak istediğine dair daha açık bir sinyal gönderiyordur.
 5. Benzer kontrol mücadeleleriniz var ise . Kendi hayatınız üzerinde kontrol sahibi olamıyorsanız veya her zaman iki farklı yöne çekildiğinizi hissediyorsanız (Demeter ve Hades tarafından olduğu gibi), bu Persephone’nin içsel gücünüzü bulmanıza yardımcı olmak için sizinle çalışmak istediğinin bir işareti olabilir. Ancak, bu işaretleri görmüyorsanız ve onunla çalışmak istiyorsanız kesinlikle Persephone’ye ulaşabilirsiniz! Onun birçok farklı insana karşı son derece anlayışlı olduğunu gördüm. Ancak, sizinle gerçekten bağlantı kurmadan önce çalışmaya ve biraz ibadet etmeye hazır olmalısınız. Sunu ve ibadet fikirlerine göz atmak için aşağı kaydırın.

Persephone ile Nasıl Çalışılır?


Deitywork çalışması yapmak istiyorsanız, temel bilgileri anlamanız önemlidir. Bu, korunma ve temizlik ritüellerinin yanı sıra, işler kontrolden çıktığında veya bölgenizde tricksters ortaya çıktığında yapılacak kovma çalışmalarını da içerir. Her ikisi de henüz bu becerilere sahip olmayan yeni başlayanlar arasında yaygın olarak görülen durumlardır! Aslında, belirli bir tanrıyla gerçekten temas kurmak oldukça zaman alabilir.

Elbette, Persephone’ye herhangi bir zarar görmeden çalışabilirsiniz, ancak onunla aktif olarak çalışmak ve bir ilişki kurmak istiyorsanız, diğer varlıkların araya girmesi ihtimaline karşı kesinlikle bazı savunma büyüleri öğrenmelisiniz.

Persephone ile Çalışarak Ne Öğreneceksiniz?


Tanrıça Persephone ile çalıştığınızda birçok şeyin üstesinden gelmeyi öğrenebilirsiniz.

Persephone hayatınızda sınırlar koymanıza yardımcı olabilir. Başkaları tarafından kontrol edildiğinizi ve başkalarını memnun etmek istediğinizi veya kendi hayatınız üzerinde hiçbir söz hakkınız olmadığını düşünüyorsanız, bunu düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Yöntemleri zor olabilir. Gerçeği görmeniz için dünyanızı yakıp yıkabilir ama benim deneyimlerime göre o her zaman gerçeğin ne olduğunu bilir. Aslında, yaptığı her şey sizin en yüksek iyiliğiniz içindir, çünkü asla bir yalanı yaşamamalısınız.

Persephone travma ve kaybın yanı sıra keder, acı, ıstırap ve akıl hastalığı da dahil olmak üzere gölge benlikle ilgili sorunları kolayca anlayabilir. Yeraltı dünyasının kraliçesi olmasının bir sebebi vardır.

Bu alanlarda mücadele ediyorsanız, kesinlikle kendinizi çıkarmanıza yardımcı olabilir, ancak aktif bir katılımcı olmanız ve çaba göstermeniz gerekir. Tanrılar size sadece ne yapmanız gerektiğini söylemez, bunun yerine sizi inanılmaz derecede rahatsız edici hissettiren ancak büyümenize yardımcı olan durumlara zorlar. Yine de tanrıça Persephone’nin hayatı tamamen kasvetli değildir. Tüm yaşamı bir döngüdür, bu yüzden “aşağı” ve “yukarı” dönemler olduğunu anlar. Benim deneyimlerime göre, her ikisine de eşit derecede değer verir. Bir şeylerin değişmesine ihtiyaç duyduğunuzda ve daha iyi bir gelecek görmeye çalıştığınızda size yardımcı olabilir.

Gölge çalışmasıyla ilgileniyorsanız Persephone birlikte çalışmak için harika bir tanrıdır. Aslında, Yunan mitolojisinde her iki yönünü de kaybetmeden başarılı bir şekilde birleştiren tek tanrıçalardan biridir. Persephone ile çalıştığınızda, rahatsız edici olanla rahat olmayı öğrenirsiniz. Onun yanında içinizdeki şeytanlardan kaçmak ve saklanmak yoktur, bu yüzden hayatınızın en acı verici çalışmasını yapmaya hazır olun. Diğer taraftan hiç olmadığınız kadar iyi ve güçlü çıkacaksınız, bu yüzden bana göre buna değer! Tıpkı Persephone’nin yaptığı gibi, büyümek için konfor alanınızdan çıkmak çok önemlidir.

En önemlisi, Persephone size gücünüzü geri almayı öğretecektir. Lilith’in aksine, bu konuda yıpratıcı değildir. Persephone bir savaş yoluna girmez veya farklı bir alanda bir işiniz varsa hayatınızı sosyal adalete adamanızı beklemez.

Bunun yerine, etrafınızda kim olursa olsun, size kendi içinizdeki gücü nasıl bulacağınızı gösterecektir. Onunki sessiz bir güç, Hades ve Demeter’in etrafında ustalıkla yayılan türden, ama kesinlikle var. Persephone ile ilk tanıştığımda, enerjisinin ne kadar güçlü olduğu beni şaşırtmıştı. Yunan mitinde tasvir edilen tatlı, sessiz bakireden çok uzaktı. Aslında bana okuldaki çok sert bir öğretmeni hatırlattı, gerçi o da çok güzel, genç ve biraz karanlıktı.

Mesele şu ki, Persephone her zaman bu güce sahip değildi. Bunu kendi içinde bulmak zorundaydı – kimse ona veremezdi. Elbette, Hades ona mülkünde eşit pay teklif etti ve annesi sevgisi nedeniyle her zaman arkasını kolladı, ancak en güçlü, en gerçek gücü içinden geliyor.

Persephone hem annesi hem de Hades ile ilişkilerini sürdürebilmiştir, ancak zamanla bu ilişkiler değişmiştir. Daha eşit hale gelmişler ve o da daha az piyon olmuştur.
Eğer sizin de hayatınızda benzer sorunlar varsa, Persephone kişisel gücünüzü nasıl geri alacağınızı öğrenmenize kesinlikle yardımcı olabilir. Bu acı verici olabilir ama aynı zamanda yapacağınız en önemli şey de olabilir.

Persephone ile çalıştığım süre boyunca, onun Hades’i ve Hades’le ilgili her şeyi sevdiğini gördüm. Bazen rüyalarımda ortaya çıkıyor ama çoğu zaman Persephone sadece ona yapılan göndermeleri ya da her ikisi için sevdiğim sunuları seviyor.

Tanrıça Persephone hem nazik hem de katıdır. Özellikle onu dinlemediğinizde gerçekten sert ve korkutucu olabilir ve size bir şeyi iki kez söylemeyi sevmez. Bununla birlikte, aynı zamanda nazik ve hatta biraz anaçtır. Gerçekten de büyümenize ve değişmenize yardımcı olmak ister.

Persephone diğer tanrılara göre çok daha doğrudan konuşur. Size bir şey söylemek istediğinde lafı dolandırmaz. Sözleri genellikle çok gerçekçidir.

Sınırlar söz konusu olduğunda da aynı şekilde doğrudan konuşur. Persephone, siz onun sınırlarına saygı duyduğunuz sürece, sizin sınırlarınıza da son derece dikkatli bir şekilde saygı duyacaktır. Onun güvenini kazanmak zaman alır.

Persephone’nin müzikten, çiçeklerden ve baharla ilgili her şeyden hoşlandığını fark ettim, ancak karanlık bir tarafı da var (ve bazen daha karanlık müzik çiçeklerinden hoşlanıyor). Ayrıca çikolata ve naneyi de seviyor. Tatlı bir tarafı olan biraz karanlık ve dolambaçlı olan her şey tam ona göre olacaktır.

Tarot destesinde Persephone’nin Baş Rahibe tarafından temsil edildiğini düşünüyorum, ancak bazen destede Kraliçeler olarak da görünür.

Mevsim değişimleri sırasında Persephone’yi kutlamayı seviyorum. Beltane’de Persephone Yeraltı Dünyası’ndan çıkarak bize baharı getirir. Mabon sırasında, karanlık ve sert olan gizemli bir yaratık olan Ölülerin Kraliçesi olmak için Yeraltı Dünyası’na çekiliyor. Her iki pagan bayramı da Persephone’ye adak adamak veya onun onuruna kutlama yapmak için harika zamanlardır.

Persephone ile çalışmayı seçerseniz, kendinizi Yeraltı Dünyası’na açtığınızı unutmayın. Bazı karanlık, korkutucu deneyimler yaşayabilirsiniz, ancak Persephone’nin kendisi karanlık değildir. Hades’le de karşılaşabilirsiniz, ama ben onu oldukça nazik ve sessiz buldum.

Persephone’ye Adaklar

Açıkçası, size doğru gelen herhangi bir adakta bulunmalısınız. Bununla birlikte, Persephone’nin sevdiği şeylere ve çağrışımlarına dayanarak ona sunulan popüler adakların bir listesini derledim.

 • Nar
 • Nar suyu veya şarap
 • Nar taneleri
 • Bal
 • Ballı şarap
 • Çiçek çayı
 • Ekmekler, tahıllar, kekler, tatlılar, kurabiyeler vb.
 • Bitter çikolata
 • Tatlı meyveler
 • Çiçek taçları
 • Çiçek aranjmanları
 • Saksı bitkileri
 • Çiçek kokulu tütsüler
 • Badem, vanilya, bergamot veya nar kokulu tütsüler
 • Mor, macenta, çivit mavisi, yeşil, kırmızı veya siyah mumlar
 • Kronlar
 • Yarasa, koç veya geyik heykelleri/resimleri
 • Bahar çiçekleri
 • Yabani çiçekler
 • Ezilmiş nane
 • Küçük hayvan kemikleri
 • Sahte veya hayvan kafatasları
 • Oyuncak tabutlar
 • Çiçek kokulu parfümler
 • Badem, vanilya, bergamot veya nar kokulu parfümler
 • Takı
 • Kristal, kuvars, akik, siyah oniks, pembe turmalin, obsidyen, mercan veya jasper gibi değerli taşlar
 • Sanat Çalışması
 • Şiir
 • Tohumlar

Persephone İçin Adanmışlık Eylemleri

 • Bir bahçeyle ilgilenin veya bir bitki yetiştirin
 • Herbalizmi öğrenin
 • Çiçekler hakkında bilgi edinin
 • Yenilebilir çiçeklerle yemek yapın
 • Banyonuzda çiçek kullanın
 • Evinizin etrafına çiçekler yerleştirin
 • Size Persephone’yi hatırlatan şarkılardan oluşan bir çalma listesi yapın
 • Dışarıda meditasyon yapın
 • Doğa yürüyüşlerine çıkın
 • Doğa parkurlarını temizleyin
 • Beltane’de Persephone’yi Kutlayın
 • Mabon’da Persephone’yi Kutlayın
 • Ölüleri onurlandırın
 • Mezarlıkları ziyaret edin/temizleyin
 • Cenaze hizmetini karşılayamayanlar için bağışta bulunun
 • Fae’leri onurlandırın ve onlarla birlikte çalışın
 • Hades’i onurlandırın
 • Demeter’i Onurlandırın
 • Şarkı söyleyin
 • Persephone için bir sunak oluşturun
 • Adanmışlık duaları (Yunanlılar tarafından veya kendiniz tarafından yazılmış)
 • Onunla yapacağınız okumalar için size Persephone’yi hatırlatan yeni bir Tarot destesi satın alın

Bir trickster ile Karşılaştığınızı Nasıl Anlarsınız?

Bazen düzenbaz ruhlar veya varlıklar sizden faydalanmak için kendilerini bir ilah gibi göstermeye çalışırlar. Aşağıdaki durumlarda büyük olasılıkla Persephone gibi davranan bir ruhla çalışıyorsunuzdur:

Enerjiniz Kolayca Tükeniyorsa

Persephone ile çalışmak büyüleyici bir deneyim oldu, çünkü benden asla enerji almıyor. Aslında, tanrıça Persephone ile çalıştıktan sonra genellikle kendimi enerjik hissederim.

Elbette, yoğun bir büyüden sonra enerjiniz tükenirse, bunu hemen bir trickstera bağlamayın. Bunun yerine, Persephone’nin etrafınızda olduğunu düşündüğünüzde bir varlık sizi gün boyunca yavaşça tüketecektir. Kendi bedeninizi tanırsınız ve bir şeyler olup olmadığını anlarsınız.

Çalışmalarınızı Genişletmenizi Engellemeye Çalışır

Persephone sizi bazı şekillerde kısıtlamak istese de (örneğin belirli bir sunuyu sevmediğini söyleyebilir) diğer tanrılara tapınmanızı veya çeşitli yöntemleri araştırmanızı engellemeye çalışmayacaktır.

Ayrıca size meditasyon yapmamanızı da söylemez.

Sınırlarınıza Saygı Göstermiyorsa
Yetiştirilme tarzından dolayı Persephone için sınırların çok önemli olduğunu gördüm. Kendi sınırlarını belirleyecek ve sizinkilere kesinlikle saygı duyacaktır. Eğer ondan durmasını istediğinizde sürekli içeri giriyorsa, muhtemelen Persephone ile gerçekten çalışmıyorsunuz demektir.

Tutarlı Bir Vibe’a Sahip Değilse

Persephone ile her çalıştığınızda enerji farklı hissediyorsa veya kişiliği ve özellikleri değişiyorsa, trickster ile çalıştığınızı %100 biliyorsunuz demektir. Persephone’de çok fazla dualite vardır (ölüm/yaşam, kış/yaz), ama aynı zamanda çok sert ve tutarlıdır. Bir gecede gergin, sinirli bir kadından kıkırdayan bir kıza dönüşmez. Persephone ile gerçekten çalıştığınızdan emin olmak için net sınırlar belirleyin ve bunlara uymasını isteyin. Ayrıca hikayesi ve efsanesi hakkında sohbet edebilirsiniz ve genellikle soruları yanıtlamaktan oldukça mutlu olur.


1 thought on “Persephone ile Deitywork

 1. kaos. says:

  Harika olmuş. Rica etsem cadılıkta yeni olanların nereden başlamalarını, neler yapmalarını, kendilerini nasıl geliştirebileceklerini açıklayan bir yazı yazabilir misiniz?

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.