Hekate: Büyü ve Nekromansi Tanrıçası ile Nasıl Çalışılır?

Hekate, Yunan büyücülük, sihir, nekromansi ve büyü tanrıçasıdır, bu nedenle bu arketipe tapınmanın yeni bir büyücülük çağının şafağıyla birlikte popülerlik kazanması şaşırtıcı değildir.

Yeraltı Dünyası’nda, bir zamanlar Persephone’yi bulmak için yaptığı gibi, meşalesiyle karanlıkta yolu aydınlatarak vefat edenlere rehberlik eder. Bu tanrıçaya inansanız da inanmasanız da, ortaya çıkardığı her büyüleyici kadınsı sertlik, dizginlenemez nezaket ve kabullenme hikayesiyle ona daha fazla hayran olmamak elde değil.

Tarihte ve Efsanede Tanrıça Hekate:


Tanrıça Hekate

Hekate, titanlardan doğmuş ve Olimpos Dağı’nın yaratılmasından çok öncesinden beri var olan bir tanrıçadır.

O kadar eski bir tanrıdır ki, titanlar Perses ve Asteria’ya çok fazla yer verilmesine rağmen, ebeveynlerinin kim olduğu konusunda oldukça fazla kafa karışıklığı vardır. Bazı metinler onun Zeus’un kızı olduğunu söylerken, bazıları da Zeus’un doğumuna yardım eden ebe olarak bahseder.

Yine de Zeus, tanrılar üzerindeki hükümdarlığını ilan ettikten sonra Hekate’ye gök, yer ve deniz üzerindeki gücünü sürdürmesine izin verecek kadar tapmış ve onu onurlandırmıştır.

Hekate ve Persephone


Persephone ve Hades’in hikayesini nasıl yorumlarsanız yorumlayın, Demeter kızının kayıp olduğunu fark ettiğinde, tanrıça Hekate Yeraltı Dünyası’na giden yolu aydınlatmak ve onu bulmak için meşaleler yakarak ortaya çıktı. Bulduklarında, Hekate ona sarıldı, onu yakınında tuttu ve Persephone’ye Yeraltı Dünyası’na dönüşünde yoldaşlık edeceğine yemin etti.

Hekate günümüzde de, soğuk aylarda Persephone’ye hizmet eden sadık meşale taşıyan perileri Lampades ile birlikte Hades’te dolaşır. Ayrıca Hades’te yollarını bulabilmeleri için karşıdan karşıya geçen ruhlara da rehberlik eder.

Üçlü Tanrıça Olarak Hekate
Birçok antik sanat eserinde ve heykelde Hekate’nin üçlü olarak tasvir edildiğini görürüz. Bazı metinlerde üç başı ya da yüzü, hatta tamamen üç ayrı formu vardır.

Hekate aynı zamanda tanrıçalar Artemis ve Selene ile belirgin ortaklıklar paylaşır ve geç Roma metinlerinde lakapları neredeyse birbirinin yerine kullanılır.

Ancak üçlü tanrı hikayeleri sadece Yunan ve Roma mitolojilerinde yer almaz. İrlanda kültüründeki Brigid ve Morrigan, Libyalı yılan tanrıça Anatha, Slav ilmindeki Zorya ve Hindu Tridevi’nin de zaman zaman üçlü tanrıça olarak temsil edildiğini görüyoruz.

Daha ünlü olarak, Hıristiyan inancında her zaman mevcut olan kutsal üçlüyü görüyoruz ve bazı modern Wiccanlar Hekate’yi kızlık-anne-kron arketipi olarak benimsemişlerdir.

Üç sayısı neden bu kadar önemlidir?

Sayıları sembol olarak kullanmak, kayıtlı tarihin öncesinden beri tüm dünyada uygulanmaktadır. Yunan numerolojisinde üç sayısı uyum ve birliği temsil eder. Üçlünün diğer birçok kültürde yankılandığını görüyoruz, genellikle her yerde var olanı ve her şeyi bileni temsil ediyor.

Bazı kültürlerde üçleme doğumu, aşkı ve ölümü; büyüyen, azalan ve dolunayları; bakire-anne-krone arketipini; geçmiş-şimdi-gelecek ve hatta zihni, bedeni ve ruhu temsil eder.

Hekate’nin Görünüşü


Tanrıça Hekate bazen Tanrıça Artemis gibi kısa bir elbise ve avcı çizmeleri giyer. Diğer tasvirlerde ise yere kadar uzanan bir elbise giyer ve bir elinde meşale, diğerinde yılan taşır. Tanrıça Hekate’nin heykelleri genellikle üçlü bir kavşakta nöbet tutuyormuş gibi arka arkaya poz vermiş olarak görünür.
Diğer kayıtlar onu sırasıyla bir at, bir köpek ve bir aslan başı olmak üzere üç boynu veya başı olan korkunç bir canavar olarak tanımlar.

Hekate neredeyse her zaman yanında siyah köpeklerle tasvir edilir. Hatta kendisinin de bir köpek şekline girdiği söylenir.

Hekate’nin Güçleri


Hekate varoluşun tüm alemleri – yeryüzü, gökler ve deniz – üzerinde güce sahiptir ve aradaki sınır boşluklarında yürür. Bu nedenle, eşikler, kapılar, çitler ve her türlü sınır üzerinde hakimiyet sahibidir. Daha sonra kişisel sınırlar inşa etmemize yardımcı olur ve kendimize yatırım yapmamız ve kendimizle ilgilenmemiz için bizi zorlar.

Cadı Ana olarak tanrıça Hekate büyü ve büyücülüğün tüm alanlarında güçlüdür ve derin bir sezgi duygusuna sahiptir. Zanaatınıza lütfunu sunmayı seçerse, tezahür yetenekleriniz hayal ettiğinizden daha güçlü hale gelebilir.

Yeraltı Dünyası ve büyücülük alanı üzerinde kudretli bir hükümdarlığa sahip olan Hekate, perdenin ötesine geçmiş olanlara ulaşmakla ilgileniyorsanız yanınızda olmasını isteyeceğiniz bir tanrıdır. Onunla çalışarak yaşamın, ölümün ve liminal alanın sırlarını çözebilir ve ruhlarla güvenli ve saygılı bir şekilde iletişim kurmayı öğrenebiliriz.

Hekate sadece yakın zamanda vefat etmiş ruhların koruyucusu olmakla kalmaz, aynı zamanda kadın ve çocuklarla ilgilenir ve doğumları denetler. Şanslılarsa gezginler ve denizciler de kendilerini onun himayesinde bulabilirler.

Artemis ile birlikte Hekate, kendi başına bir sihir ve mucize hazinesi barındıran vahşi doğanın tanrıçasıdır. Selene ile olan bağlarında, ayın yenilenme ve derin sezgi güçlerini kullanır. Hekate aynı zamanda zanaatını icra ederken ilaçların, zehirlerin ve hatta psikoaktif bitkilerin kullanımını onurlandıran bir bitki bilimcidir.

Tanrıça Hekate’nin Sizi Çağırdığını Nasıl Anlarsınız?

Her ne kadar teorik olarak bir tanrıyı büyük miktarda ibadetle çağırabilseniz de, tanrılar bizimle çalışmak istediklerinde genellikle bize ulaşırlar.

Tanrıça Hekate bize çok ince yollarla ulaşma eğilimindedir. Size ulaşan tanrıçanın o olup olmadığını belirlemek zor olabilir, ancak birkaç spesifik ipucu vardır.

Tanrıça Hekate’nin size ulaştığına dair bazı göstergeler şunlardır:

 1. Rüyalarınızda size gelir. Bu fiziksel/kişileştirilmiş formda ya da bir sembol olarak olabilir.
 2. Kendinizi daha fazla gölge çalışması yaparken buluyorsunaz. Hekate, kendimizin en iyi halini alabilmemiz için varlığımızın karanlık kısımlarını kabullenmemiz konusunda bize meydan okur. Kendimizin bu zor kısımlarını kucaklamayı öğrenirken, bize nasıl gerçekten bütün olacağımızı öğretir.
 3. Karanlık veya büyük sıkıntı zamanlarında size sesleniyorsa. Meşale taşıyıcısı olarak, Leydi Hekate’nin korkunç ihtiyaç zamanlarında yardım elini uzatması alışılmadık bir durum değildir. Ruhun Karanlık Gecesi’yle karşı karşıyaysanız, bu tanrı ayağa kalkmanıza ve ışığı görmenize yardımcı olacaktır.
 4. Zorlu bir dönüşümden geçiyorsanız. Hayatınızda zorlu bir geçiş evresinden geçtiğinizi hissediyorsanız, kavşak tanrıçası size elini uzatıyor olabilir.
 5. Her yerde onun sembollerini görüyorsanız. Tanrıça Hekate ile ilişkilendirilen daha fazla hayvan ve sembolle karşılaşıyorsanız, size ulaşıyor olması çok olasıdır. Bu aynı zamanda o hayvanın yılın bu zamanında daha aktif olduğu anlamına da gelebilir, bu nedenle bir şeye herhangi bir ruhani anlam yüklemeden önce yerel flora ve fauna hakkında araştırma yaptığınızdan emin olun.

Hekate’nin Sembolleri

 • Köpekler, özellikle de siyah köpekler.
 • Geyik
 • Polecats
 • Yılanlar ve Ouroboros
 • Örümcekler – ancak bu, tarihi metinlerden alınan bir şeyden ziyade paylaşılan kişisel bir gnosis.
 • Meşaleler
 • Anahtarlar
 • Halat
 • Hekate’nin Çarkı
 • Sickles
 • Crossroads
 • Üçlü Ay görüntüleri
 • Hançerler veya athame
 • Üç sayısı

Tanrıça Hekate ile Nasıl Çalışılır?

Tanrıça Hekate’nin birlikte çalışmayı seçtiği kişiler konusunda çok titiz olduğu bilinmektedir. Zaman ve çaba harcamaya istekli olduğunuzu görmezse, Hekate de sizinle zamanını boşa harcamayacaktır.

Hekate’ye yaklaşmadan önce kendinizi temizlemeniz de şarttır. Bunu ona duyduğum saygıdan dolayı yapıyorum ama aynı zamanda Hekate’nin bu basit görevi isteyerek onunla çalışmak isteyenelri temizlik ve farkındalık eylemleri yoluyla öz-sevgi pratiği yapmaya teşvik ettiğini düşünüyorum.

Keldani Kahinleri’ne kadar uzanan bir geçmişe sahip olan Hekate’nin erdemli olanları kayırdığı ve takipçilerinden hayırseverlik eylemleri yoluyla başkalarına nezaket ve dürüstlük göstermelerini beklediği açıktır.

Hekate sadece fiziksel kavşakların ve sınırların değil, aynı zamanda ruhani sınırların da tanrıçasıdır. Onunla çalışırken, sizi kendiniz için kişisel sınırlar belirlemeye zorlayacak ve yaşam yolunuzun önünüze çıkarabileceği birçok kavşakta rehberlik sağlayacaktır.

Tüm bunlar kulağa çok neşeli gelse de, çoğu kişi Hekate’nin karanlık bir tarafı olduğunu bilir. Onunla çalışanlar bunu gölge çalışması yoluyla travmaları üzerinde çalışmak amacıyla yapabilirler. Diğerleri ise ölülerle iletişim kurmada rehberlik etmesi için bu liminal tanrıçaya eşlik etmeyi seçerler.

Büyücülük, sihir ve büyü tanrıçası olarak, niyet, daha güçlü tezahür ve daha etkili büyü çalışmaları konusunda rehberlik istemek için sık sık Hekate’yi çağırıyorum.

Hecate ile çalışmakla ilgili öğrendiğim bir şey, sonuçları görmek için fiziksel çalışma yapmanız gerektiğidir – sizin için bir şeyleri iyileştirmeyecek veya size kolay bir yolculuk vermeyecektir. Onun iyiliğini kazanmanın harika bir yolu, ona ve temel ilkelerine bağlılığınızı göstermek için dikkatli adanmışlık eylemleri gerçekleştirmektir.

Hekate’ye Adanmışlık Eylemleri

 • Hekate’ye sunak alanı ayırın – bu, yeni başlıyorsanız veya gösterişten uzak tutmanız gerekiyorsa tek bir mum kadar basit olabilir.
 • Yeni ay ritüelinin bir parçası olarak evinizi temizleyin.
 • Büyü planlayın, yaratın ve yapın.
 • Diğer karanlık ay büyülerini ve ritüellerini gerçekleştirin.
 • Hekate’nin onuruna adanmış bir mum yakın.
 • Ayın başlarında başladığınız projeleri bitirin.
 • Yerel hayvan barınağınızda gönüllü olun.
 • Yerel bir aşevinde veya gıda kilerinde hizmet verin.
 • Ev bitkilerine bakarak ve yerel ekosisteminize dikkat ederek green witchcraft alanıyla ilgilenin.
 • Bir mezarlığı temizleyin.
 • Hekate’nin Deipnon’unu gerçekleştirin.

Hekate’nin Deipnon’u nedir? Deipnon, Antik Yunanca’da akşam yemeği anlamına gelir ve Hekate ile ölülerin ruhları için bir yemek ya da sunu bırakılarak uygulanır.

Hekate’nin Deipnon’u genellikle karanlık ayın gecesinde kutlanır, ancak benim için günün çok daha erken saatlerinde başlayan bir süreçtir.

Evi arındırmak için Yeni Ay temizlik ritüeli ile başlayın, koridorları ve girişleri süpürerek başlayın. Eğer köpeğiniz ya da başka evcil hayvanlarınız varsa, faraşınızdan onların tüylerini ya da pençelerini toplayarak sununuza ekleyin.

Ayrıca, bir sonraki ay benimle birlikte gelmesini istemediğim diğer dağınıklıklarla da ilgilenmeyi severim. Bu, evin etrafında yapılması gerekenlere bağlı olarak farklı şeyler anlamına gelebilir.

Ardından, evinizi tütsü, duman veya çanlarla temizleyin ve bir sonraki ayın çiçek açması sırasında Hekate’nin kutsamasını ve korumasını isteyin.

Daha sonra, gece karanlığına hazırlanmak için adaklarımı bir kâse ya da tepside toplarım. Bu süre zarfında, sunumu sunmadan önce duş alırım.

Hekate İçin Sunular

Bunlar Hekate’nin Deipnon’unun bir parçası olarak bırakılabilir, ancak sunular sizin için uygun olan herhangi bir zamanda yapılabilir!

 • Sarımsak
 • Soğan veya pırasa
 • Şarap
 • Bal
 • Badem
 • Üzümler
 • Elmalar
 • Mantarlar
 • Ekmek veya kekler
 • Meyve
 • Çiçekler
 • Defne yaprağı
 • Tütsü
 • Kullanılmış büyü bileşenleri
 • Aytaşı veya labradorit gibi kristaller
 • Geride bırakmak istediğiniz şeylerin yazılı olduğu bir kağıt parçası
 • Eğer yeşil bir cadı iseniz bitki artıkları. (İstilacı bitki türlerinin kesilmesinden kaçının!)
 • Yeni ay süpürgelerinizden toplanan köpek tüyü telleri
 • Aylık temizliğinizden toplanan diğer biyolojik olarak parçalanabilir malzemeler

Sizi çağıran herhangi bir şey! Bir şeyden hoşlanacağına dair güçlü bir hissiniz varsa, bu muhtemelen onu bir ikram olarak istediğine dair bir işarettir. Sadece dışarıda bırakmanın çevre ve yerel ekosistem için güvenli olduğundan emin olun.
Adak toplandıktan sonra, akşam karanlığından hemen önce üç yönlü bir kavşağa bırakılır ve Leydi Hekate fakirlerin, açların ve sokak hayvanlarının da en az kendisi kadar bu adakta hak sahibi olduğunu bilmenizi ister.

Kavşağa vardığınızda, sununuzu bırakacağınız bir koruma çemberi oluşturun. Bu çemberin kasenizden alabilecek muhtaçları koruması gerektiğini unutmayın, onları kasenizden uzak tutması değil.

Hekate’ye kutsamaları için teşekkür ederek ve sununun onun için olduğunu bildirerek kısa bir dua edin.

Sunularınızı geride bıraktığınızda, arkanıza bakmayın. Cazip gelebilir ama artık size ait olmadığını unutmayın. Bunu hem sunuyu tüketen ruhlara saygılı olmak hem de istenmeyen ruhların bizi eve kadar takip etmesini engellemek için yaparız.

Kavşaklar üzerinde hüküm süren Hekate, hem karanlık zamanlarda bir rehber hem de ciddi kararlar için bilge bir danışmandır. Büyü çalışmalarımda bana yol gösterir ve besleyici, mütevazı gücüyle her gün kişisel gelişimimi aktif olarak sürdürmem için beni cesaretlendirir.

Hekate karanlığın içindeki güçlü ışıktır ve bireysel yolculuklarımızda bir sonraki adımı atmamız için bizi zorlar. Cadıların koruyucu tanrıçası size meşaleyi verecektir, ancak gideceğiniz yol yalnızca sizin seçiminizdir.

4 thoughts on “Hekate: Büyü ve Nekromansi Tanrıçası ile Nasıl Çalışılır?

 1. Sıla says:

  Çok açıklayıcı bir metin sizi beğenerek ve severek takip ediyorum yeni bilgiler öğrenmek çok iyi iyiki varsınız

  Cevapla
 2. mwrt says:

  Çok açıklayıcı süper bir makale olmuş ellerinize sağlık. <3

  Cevapla
 3. Diyar says:

  Harikulâde olmuş, en ince detayına kadar uğraştığınız için teşekkür ederim, çok faydalı oldu… 🖤

  Cevapla
 4. Ezgi says:

  Kargalarini/kuzgunlarini eklemeyi unutmuşsunuz veya kafa karisikligini onlemek adina yazmamissiniz ama tanricamizin bu hayvanlarla olan bagini da gecmemek lazim

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.